Pastelový sen: Jak zařadit do interiéru jemné odstíny
Růžová, bledě modrá, mátová, šeříková nebo broskvová? Pastelové barvy už dávno nejsou výsadou dětských pokojů. Podtrhnou krásu interiéru, ať už se nese v romantickém nebo strohém duchu. V tom správném poměru a kombinacích s jinými tóny, materiály a zajímavými strukturami se postarají o rafinovanou eleganci i nadčasovost. Díky své desaturované osobnosti je tato paleta ideální pro každého, kdo touží po barevném nádechu, ale z odvážných živých variant má obavy. Pojďte s námi ochutnat tyto sladké odstíny.
Pastelové barvy jsou jemnější a tlumenější sourozenci těch primárních i sekundárních. Nízká sytost a vysoký jas vzniká přidáním bílé či světle šedé. Svou popularitu si užívají již od 18. století, kdy se začaly objevovat v rokokových interiérech i módě. Své chvíle slávy prožily i v období art deco ve 20. a 30. letech dvacátého století nebo po druhé světové válce, kdy měly za úkol přinést lidem optimismus. V 80. letech opět vybublaly na povrch s příchodem hnutí Memphis. Dá se říci, že pomyslné žezlo v oblíbenosti drží neustále a jsou nadčasovým prvkem, který do bydlení přináší harmonii a uvolnění. I sezóna 2024 patří pastelu. Společnost Pantone totiž vyhlásila broskvový odstín Peach Fuzz jako barvu roku.
Jak dosáhnout vkusného efektu?
Nemusíte zahalit do zmrzlinových odstínů vše od podlahy až po strop, stačí pár důrazů ve správném poměru. Ideální zastoupení reflektuje pravidlo 60-30-10, kdy 60% místnosti tvoří základní barva. Můžou to být například neutrální stěny. 30 % potom patří právě akcentovému odstínu na větších kouscích nábytku, koberci nebo třeba okenních rámech. Zbylých 10 % patří dekorativním doplňkům, uměleckým dílům, svítidlům a dalším menším objektům. Není třeba se přitom držet pouze jednoho tónu.
Různé sytosti dodají prostoru větší hloubku. Zvolíte-li méně intenzivní pastel, může se stát klidně zmíněným neutrálem s větším procentuálním zastoupením. Vyvážené barevné schéma zajistí nadčasově sofistikovaný vzhled, který se jen tak neokouká.
Náš tip: Láká vás monochromatický interiér? Uplatněte pravidlo 60-30-10 a na největší plochu použijte například bledě modrou, pro jednu třetinu střední pastel a pro zbytek tmavou modř, která dodá další rozměr. Zároveň použijte různé materiály a povrchy. Samet, buklé nebo vlnu dolaďte hladkým kovem, transparentně zabarveným sklem či lakovaným dřevem.
S čím barvy rozkvetlé louky kombinovat?
Vrstvení různých struktur a materiálů je klíčem k úspěchu. Abyste se vyhnuli příliš infantilnímu vzhledu, sáhněte po různých texturách a kombinujte je s přírodními materiály. Dřevo, ratan, len, juta či vídeňský výplet si rozumí jak s chladnější, tak teplejší paletou. I mramor, kamenina nebo terazzo vyzdvihnou jemnou krásu starorůžové, šalvějové či lila barvy. Pastelové barvy vyniknou na čistě bílém základu, ve společnosti šedé i v obklopení béžové. Těšit se pak můžete ze svěží čistoty a hravosti. Naopak s tmavými tóny vnesou do interiéru kapku dramatičnosti.
U pudrově růžové a nebesky modré rozhodně rozsáhlá paleta nekončí. Rozhodnutím zařadit cukrkandlové barvy do bydlení nebo podniku se před námi otevírá nekonečné spektrum možností. Mátově nebo šalvějově zelená patří díky své variabilitě mezi dlouhodoě oblíbenou volbu. Pokud vás již nudí všudypřítomné bílé kuchyně, vsaďte právě na šalvějovou, která si perfektně rozumí s kresbou dřeva. Šeříkově nebo levandulově fialová nejlépe sluší doplňkům v podobě vázy, dekorativních sošek či povlečení v ložnici, ale odvážnější povahy si zamilují i čalounění nebo třeba zajímavou tapetu. Modrofialový pastel Very Peri byl dokonce v roce 2022 barvou roku a našel si cestu do mnohých stylových domácností. Teplé spektrum broskvové, meruňkové, korálové a vanilkově žluté dodává energii a podpoří jak nostalgické interiéry ve stylu Mid-century modern, tak severský minimalismus.
Pravidla použití pastelových barev jsou jen na vás. Do obýváku můžete pořídit polštářky, plédy, koberec, taburet či křeslo. S šedou či krémovou sedačkou bude výsledek působit moderně a rafinovaně. Do ložnice zvolte spíše studenější odstíny v kombinaci s bílou nebo světlým dřevem. Závěsy, ložní prádlo nebo výmalba podpoří váš klidný spánek. Ani v kuchyni a jídelně se nemusíte bát přidat jemné podtóny. Venkovský či provensálský styl si o to přímo říká, ale i moderní či klasickou kuchyňskou linku pozvednou například tlumeně pastelové malé spotřebiče, nádobí nebo utěrky.
Barevně můžete orámovat například také výhled do zahrady. Rám okna natřete tak, aby korespondoval se zbytkem vybavení. Dětský pokoj si snad bez použití jemných barviček ani nelze představit. Podněcují kreativitu a fanzatii, aniž by rušily spánek. Strach nemusíte mít ani z veselých koupelnových obkladů, kancelářské židle nebo zahradního nábytku. Pastely zkrátka nestárnou, hodí se téměř ke všemu a kromě designu přinesou i pořádnou dávku optimismu. Stále si nejste jistí, zda jsou duhovky pro vás? Začněte předměty, které případně můžete vyměnit. Sezónní textilie, květináče, rámy obrazů či plakátů a další maličkosti vás časem nalákají třeba k plameňákově růžové pohovce.