JAK PROSPEROVAT A ZÁROVEŇ NEŠKODIT aneb Architektky Alaxu objevují Interface

12. 7. 2018
Inspirace

Za odpovědí na úvodní otázku jsme se s kolegyní vydaly do nizozemského Scherpenzeelu, kde se nachází jeden z výrobních závodů společnosti Interface. A zážitek to byl opravdu mimořádný! Dostaly jsme šanci se nejen podívat zblízka na velmi sofistikovanou výrobu koberců, ale také jsme mohly bezprostředně prožít a procítit vznešenou ideologii, která se za celou touto výrobou skrývá prakticky už od samého začátku vzniku Interface a o kterou bychom se prostřednictvím tohoto článku chtěly podělit.

Za odpovědí na úvodní otázku jsme se s kolegyní vydaly do nizozemského Scherpenzeelu, kde se nachází jeden z výrobních závodů společnosti Interface. A zážitek to byl opravdu mimořádný! Dostaly jsme šanci se nejen podívat zblízka na velmi sofistikovanou výrobu koberců, ale také jsme mohly bezprostředně prožít a procítit vznešenou ideologii, která se za celou touto výrobou skrývá prakticky už od samého začátku vzniku Interface a o kterou bychom se prostřednictvím tohoto článku chtěly podělit.

 

Vizionářská myšlenka

Společnost Interface je největším světovým výrobcem komerčních kobercových čtverců a její historie spadá až do roku 1973, kdy byla založená Rayem Andersonem. Sedmnáct let po zrodu společnosti přišel Ray Anderson s ambiciózním plánem s názvem Mission Zero. Cílem myšlenky je nastolení harmonie mezi průmyslovou výrobou a životním prostředím. Tedy produkovat kvalitní výrobky a zároveň neškodit sobě, okolí, budoucnosti.

„Společnost Interface přistupuje k životnímu prostředí s takovou důsledností a citem, na který nejsme v našich končinách vůbec zvyklí.“

Ing.arch. Zdeňka Zlatušková

Samotná společnost Interface se zavázala eliminovat veškeré negativní dopady na životní prostředí a stát se tak první zcela udržitelnou společností do roku 2020.

„Našim posláním je mít nulový negativní dopad. Chceme pracovat v rovnováze s naší planetou, což znamená žádné negativní účinky z našich zaměstnanců, procesů, produktů, míst nebo zisků – chceme být regenerační – dát zpět více než bereme.“

Ray Anderson, zakladatel Interface a autor Mission Zero

 

Životní prostředí na prvním místě


Krok za krokem se zaměstnanci společnosti Interface pustili do realizace Andersonovy vizionářské myšlenky a už od roku 1996 se jim podařilo v evropských výrobních závodech snížit emise CO2 o 98 %. Krom toho se jejich výrobní proces obejdou téměř bez vody.

Vášeň zaměstnanců firmy Interface se odráží ve všem, co dělají. Ve výrobě používají unikátní a jedinečnou technologii TAPESTRY, s kterou vytváří vzory s přírodní tématikou. Byla to právě příroda, v níž čerpají nejen inspiraci, ale také informace z biomimetiky (biomimetika je obor vědy, která zkoumá zajímavá konstrukční řešení v přírodě u živých organismů, snaží se je napodobit a využít k vývoji nových vynálezů, technických řešení a jejich široké využití pro pokrok). Ostatně přírodní motivy jsou trendem současného navrhování kancelářských a jiných pracovních prostor, díky nimž se snižuje pracovní stres, viditelně dokážou ovlivnit pracovní výsledky a zlepšují atmosféru na pracovišti.

Napodobit spadlé podzimní listí? I to se dá s kobercovými čtverci hravě zvládnout.

 

Kobercové čtverce jsou zhmotněným snem každého architekta.

Realizace v prostorách Interface, kde se uplatnila možnost zónování.

Kombinace barev i materiálů zajistí atraktivní výsledek.

 

Nová éra koberců


Společnost Interface stála u zrodu prvních kobercových čtverců a nikdo neočekával, že se stanou takovým průkopnickým počinem, který na popularitě pořád roste. Mezi hlavní výhody modulárních koberců patří v neomezená variabilita možností vytvářet kreativní povrchové úpravy, tzv. zónování, snadná instalace pomocí bezlepidlového pokládkového systému TacTiles, ještě snadnější demontáž a možnost výměny koberce lokálně v případě trvalého poškození (např. nevyčistitelné skvrny nebo prošlapání ve frekventovaných zónách) a také minimální zbytky a prořezy.

Příklad vstupní rohože se speciálními vlastnostmi.

Nikdy nebylo lehčí vytvořit zdravé pracovní prostředí, kde se každý cítí dobře.

Fakta a zajímavosti o Interface:

  • pobočky a showroomy se nachází ve více než 155 zemí světa
  • zaměstnává přes 5.000 zaměstnanců
  • začali výrobou kobercových čtverců o rozměrech 50x50 cm
  • v roce 2013 představil jako první na světě nový koncept koberců o rozměrech 25x100 cm, který se nazývá „lamely“ („planks“)
  • ve svém portfoliu více než 1.300 typů barev, vzorů a textur
  • nabízí efektivní řešení pro čistící zóny a také kompletní a vysoce sofistikované příslušenství – nízkoprofilový systém kabelového vedení, lepící štítky TacTiles, vstupní rohož Barricade či podložka Interplay jako akustické řešení
  • koberce se vyrábí pouze z recyklovatelných materiálů

 

Společnost Interface se může pochlubit taktéž důmyslnými instalacemi...

...se špulkami barevných nití.

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení