Za designem do Benátek

Designová židle Venice od společnosti Kartell

Romantická plavba na gondole, procházka okouzlujícími klikatými uličkami či odpočinek u lahodné kávy a zmrzliny. Do Benátek se zamilujete na první pohled. Toto kouzelné město okouzlí především milovníky historie a umění, které vás provázejí na každém kroku. Vydejte se s námi po stopách designových značek a objevte místa, která nebudete chtít opustit.


Cestování v době koronové


Situace posledních pár měsíců zkomplikovala možnosti cestování pro nás pro všechny. My sami jsme do Benátek před pár týdny vyrazili, abychom zjistili, jak to v tomto překrásném městě na vodě vypadá. A naše poznatky? V kavárnách, restauracích či v galeriích nesmíte v uzavřených prostorech sundat roušku (něco takového nás všechny čeká od září), ale jinak tady život pokračuje dál. Než vám představíme zajímavá místa a realizace, máme pro vás pár momentek z tohoto pulzujícího italského města.

Co navštívit v Benátkách


Nejlepší čas na návštěvu Benátek je právě teď! Poloprázdná náměstí a čisté kanály přímo vybízejí k návštěvě tohoto kouzelného města. Ať už se zde chystáte strávit týden, nebo plánujete romantický víkend, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu nejznámějšího a největšího náměstí v Benátkách, Piazza San Marco (náměstí svatého Marka). Toto pulzující srdce města plné kaváren, restaurací a obchodů se pyšní mnoha historickými budovami. Jedním z nich jsou Bazilika sv. Marka, která byla postavena v 11. století a Dóžecí palác, ve kterém až do rozpadu Benátského království sídlili vládci Benátek. 

Co by to bylo za výlet do Benátek, kdybyste se neprojeli na slavné gondole. Nezapomenutelná projížďka skrze úzké kanály je jednou z atrakcí, kvůli které se do tohoto města na vodě vydávají turisté z celého světa. Po cestě po Canal Grande se určitě zastavte u Ponte Rialto, nejslavnějšího mostu světa, který má po obou svých stranách obchůdky se suvenýry. 

Načerpejte síly v útulných restauracích


Po návštěvě památek vám určitě vyhládlo. Itálie je proslulá svou vynikající kuchyní a byl by hřích nenavštívit místní restaurace a kavárny. Patříte-li mezi milovníky středomořské kuchyně, měly by vaše kroky směřovat do útulné kavárny San Giorgio. Tu otevřel na ostrově San Giorgio v roce 2019 šéfkuchař Fillipo La Mantia, který svěřil návrh interiéru architektovi Paolovi Richelli. Richelli se při výběru materiálů a barev inspiroval barvou laguny a zvolit odstíny šedé a modrozelené v kombinaci s ořechovým dřevem a bronzově zbarveným kovem. Vznikly tak útulné prostory, kde si v klidu vychutnáte tradiční italské espresso. 


Kavárna nabízí 80 míst k sezení a o příjemné posezení se postarají židle Nenè od našeho partnera Midj, které architekt zkombinoval se stolovými podnožemi Smart. Zrekonstruovaný prostor s parádními venkovními prostory s výhledem na pobřeží ostrova vás okouzlí svou příjemnou atmosférou a ještě lepším jídlem.

Dopřejte si špetku luxusu

Naše další zastávka je pro opravdové labužníky. Nejstarší kavárna v Benátkách i v celé Evropě Caffè Florian funguje již od roku 1720 a nabízí svým zákazníkům prvotřídní servis. Naleznete ji v centru dění, na náměstí svatého Marka, kde se stala jedním ze symbolů města. Pochutnat si tady můžete na klasických lehkých obědech i tradičních koláčích a pečivu z italských surovin. Celosvětově uznávaná kuchyně uspokojí všechny vaše chuťové buňky, ale asi příliš nepotěší vaší peněženku. Cappuccino vás tu vyjde v přepočtu asi na 276 Kč, ale zato se můžete těšit na prvotřídní servis a jedinečný zážitek při poslechu živé hudby. 


Kavárnu ve své době navštěvovalo velké množství umělců a slavných lidí. Vy si tak můžete užít šálek dobré kávy na místě, kde ženy sváděl samotný Casanova a nad svými knihami přemýšlel Mark Twain a J. W. Goethe. O dovedení tohoto historického místa k dokonalosti se mimo jiné postarala i firma Kartell, která svými plastovými produkty vytvořila kontrast s tradičními prostory. Při návštěvě si tak můžete všimnout jídelních židlí Venice, které vznikly jako pocta Benátkám, nebo Louis Ghost, které vytvořil světoznámý designér Philippe Starck. Na čtení vám zase posvítí luxusní stolní lampička Battery. Návštěva této přepychové kavárna bude zajisté událostí, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat. Chcete se o tomto místě dozvědět trochu více? Přečtěte si tento článek.

Na kávu i na vínko


Asi po pěti minutách chůze od Baziliky svatého Marka se ocitnete v uličce Calle de le Rasse, kde se nachází útulné bistro a kavárna Verde Bistro. Tady si můžete pochutnat na italských sendvičích a pizze, a pokud zrovna nemáte hlad, objednejte si lahodnou kávu nebo skleničku něčeho ostřejšího. Obsluha vás usadí do dřevěných židliček MASTER, kterou pro našeho partnera MIDJ vytvořil italský designér Paolo Vernier. Pak už jen můžete relaxovat a nasávat atmosféru města.

Kam večer složit hlavu

Dlouhé procházky a objevování památek člověka pěkně unaví. Naštěstí jsme pro vás vybrali dva hotely, kde se vám dostane zaslouženého odpočinku. Prvním skvostem je pětihvězdičkový hotel Palazzina Grassi. Útulné, elegantní a rafinované interiéry zajistí, že se tady budete cítit jako doma. Některé apartmány nabízejí nádherný výhled na Canal Grande, zatímco ostatní pokoje vyhlíží na benátské růžové střechy. Řadu pokojů vytvořil francouzský desigér Phillipe Starck, který do nich zakomponoval i jeden z jeho výtvorů pro společnost Emeco, židli Hudson. Ta dodává apartmánům šmrnc a nezaměnitelné kouzlo.Pár kroků od slavného mostu Ponte Rialto se nachází další elegantní hotel. H10 Palazzo Canova se pyšní čtyřmi hvězdičkami a luxusními pokoji s dechberoucím výhledem. Hotel je umístěn v dokonale zrekonstruované budově z 19. století, a pokud se zde rozhodne strávit pár nocí, určitě si nenechte ujít jedno místo. V nejvyšším patře hotelu na vás čeká nádherná terasa s barem, kde si můžete užít sklenku dobrého vína a pozorovat západ slunce. Terasu zdobí kousky od značky Varaschin, která je lídrem ve výrobě kvalitního venkovního nábytku. Usaďte se do křesel Cricket nebo Summer Set a načerpejte pozitivní atmosféru, kterou toto místo nabízí. 

Benátky jsou městem nekončících možností. Můžete tu strávit desítky dní a stále budete objevovat nová zákoutí, která vás okouzlí. Sbalte si tedy kufry, vybavte se dobrou náladou a vydejte se na místo, kde se zastavil čas. V následujícím videu od našeho partnera Infiniti Design vám ukážeme, na co vše se můžete v tomto romantickém městečku těšit.

Zdroj: Kartell, Midj, Emeco, Varaschin, Infiniti, archiv kavárny San Giorgio, archiv Alax

NOVÝ WEB - CHYBY, RADY ZDE