Tipy a rady

Seďte zdravě, pracujte hravě

21. 8. 2018
Tipy a rady

Seď rovně! Nehrb se! Narovnej se! Zřejmě není člověka, který by tahle napomenutí neznal. Slýchávali jsme je všichni už od dětství, kdy jsme byli upoutání na židli ve škole. A teď i v dospělosti v práci. Podle statistik strávíme sezením průměrně 36 let našeho života, což vychází na 14,5 hodin denně! A přitom z anatomického hlediska není sed pro nás přirozenou polohou a obzvláště dlouhodobé sezení může způsobovat bolesti a zdravotní komplikace. Jak správně a zdravě sedět? A jak to vydržet celých 8,5 hodin v práci? A ještě mnohem více se dozvíte v článku, který jsme s Alaxu společně s uznávanými odborníky pro vás připravili.

Seď rovně! Nehrb se! Narovnej se! Zřejmě není člověka, který by tahle napomenutí neznal. Slýchávali jsme je všichni a už od dětství, kdy jsme byli upoutání na židli ve škole. A teď i v dospělosti v práci. Podle statistik strávíme sezením průměrně 36 let našeho života, což vychází na 14,5 hodin denně! A přitom z anatomického hlediska není sed pro nás přirozenou polohou a obzvláště dlouhodobé sezení může způsobovat bolesti a zdravotní komplikace. Jak správně a zdravě sedět? A jak to vydržet celých 8,5 hodin v práci? A ještě mnohem více se dozvíte v článku, který jsme s Alaxu společně s uznávanými odborníky pro vás připravili. 

Určitě to sami znáte, ráno usednete na židli a pustíte se do práce. Jak hodiny plynou, tělo a svaly povolují, hrbíte se nad stolem a mžouráte na monitor. Po obědě se situace zhorší a vy už nevíte, jakou kreativní polohu na židli vymyslet, aby vás nebolela bedra, záda nebo dokonce hlava. Přinášíme vám tipy na zdravější sezení, čímž nejen přejdete zdravotním potížím, ale také zvýšíte svou pracovní výkonnost.

AKTIVNÍ SEZENÍ

Jak název napovídá, sezení je uvědomělé a svaly jsou aktivní. V této poloze jsou chodila v plné ploše na podlaze na šířku pánve a tvoří aktivní oporu. Kolena míří kupředu, nevytáčí se do stran. Holeň a stehno svírají úhel 90-100 stupňů. Uši, ramenní a kyčelní kloub jsou v pomyslné přímce. Sedí se na sedacích kostech s lehce podsazenou pánví asi v polovině sedáku. Záda se neopírají o opěrku židle.

Výhody:

  • nejzdravější a nejproduktivnější způsob sezení
  • aktivní zapojení břišních, zádových svalů včetně svalů kolem páteře, díky čemuž dochází k proudění krve a nedochází k jejich ochabování
  • nižší riziko civilizačních chorob (kardiovaskulární onemocnění, cukrovka)


Nevýhody:

  • zpočátku není snadné si tuto polohu sezení udržet po delší dobu, proto je vhodné ji kombinovat s poloaktivním a pasivním sezením

 

POLOAKTIVNÍ SEZENÍ

Poloha chodidel nohou a pánve jsou stejná jako u aktivního sedu. Uši, ramenní a kyčelní kloub opět tvoří jednu přímku. Rozdíl je však v opoře zad. Záda se opírají v bederní části o opěrku židle. V současnosti se vyrábí židle s pokročilejším nastavením vybavení, které jsou vybavené bederním opěrákem. Sedí se na celé ploše sedáku. V této poloze je vhodná i opěrka hlavy, která však musí „padnout“. Při výběru opěrky hlavy doporučujeme konzultaci s odborníkem.

Výhody:

  • způsob sezení, který také prospívá našemu zdraví
  • udržuje bederní páteř v optimální poloze
  • snižuje se riziko bolesti zad, šíje a hlavy a eliminují se civilizační choroby


Nevýhody:

  • svaly v bederní části těla a v oblasti břicha nejsou aktivní a časem dochází k jejich ochabování
  • nedostatečné zásobení břišní dutiny krví, čímž vzniká stagnace energie,
  • z důvodu neschopnosti udržet tuhle pozici dlouhodobě, je vhodné poloaktivní sezení kombinovat s pasivním a aktivním způsobem sezení

 

PASIVNÍ SEZENÍ

U pasivního sezení dochází k uvolnění těla. Celá záda se opírají o opěrku zad. Holeně, stehna a trup svírají mezi sebou více než 100 stupňů. V této pozici je opěrka hlavy nezbytná, jelikož nesmí dojít k tomu, že by hlava upadla dozadu.


Výhody:

  • možnost uvolnění a relaxace po relativně dlouhou dobu
  • plná opora zad pomocí opěráku bez přetěžování svalových skupin


Nevýhody:

  • zvyšuje se riziko civilizačních chorob (bolesti zad v oblasti krční, hrudní a bederní páteře, bolesti hlavy až migrény, rakovina)
  • dochází k ochabování a zkracování neaktivních svalů
  • tato pozice je nevhodná pro dlouhodobější práci

 

 

AKTIVNÍ STÁNÍ

V posledních letech na pracoviště zavítal nový trend, který získává jak na popularitě, tak jej doporučují i fyzioterapeuti. Aktivní stání je totiž nejzdravější způsob práce u počítače, jelikož se aktivně zapojují všechny svalové skupiny a dochází k plynulému proudění krve a energie. A krom toho je to pro lidi také nejpřirozenější poloha. Pro aktivní stání, aby bylo správné, se pořizuje výškově stavitelný stůl, díky němuž se nastaví optimální výška stolové desky. Jak správně stát u počítače? A jakých chyb se vyvarovat? Podívejte se na následující video:

 

Tělu prospívá změna, tudíž během pracovní činnosti měňte jednotlivé polohy během sezení, a pokud to pracoviště nabízí, stoupněte si. Správné sezení a stání je jen malým příspěvkem ke zdravějšímu způsobu života v kanceláři, které můžete podpořit i sebemenším pohybem v podobě pár dřepů, protažení se anebo jen se projít po místnosti, čímž dojde k rozproudění krve a také zlepšení nálady. Podrobněji se budeme těmto podnětům věnovat v dalších článcích. Těšte se :-)

Další tipy na zdravé sezení najdete v článku S rovnou páteří práce nebolí.

zdroj: http://www.zdravakancelarplus.cz/

Za inspiraci a poskytnuté fotografie a videa děkujeme Bc. Josefu Švermovi, českému úspěšněmu sportovci, trenérovi a pohybovému poradci

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení