Architektura

UFO nebo rotující kobliha? Plovoucí hotel v Kataru naplno využije alternativní zdroje.

9. 9. 2021
Architektura

O ambiciózní architektonické projekty v Kataru opravdu není nouze. Může svět designu ještě vůbec něčím překvapit? Evidentně ano. Naposledy se to podařilo s návrhem plovoucího ekologického hotelu.

Supermoderní kruhová stavba rotující na mořské hladině totiž spíše než ubytovací zařízení připomíná létající talíř UFO nebo obří donut. Pochlubí se však maximálně udržitelným soběstačným provozem za využití větrné, solární i přílivové energie!


Do střechy teče… energie!


Projekt s plánovanou rozlohou 35 000 m2 má na svědomí architektonické studio Hayri Atak (HAADS). Budoucí hosté hotelu se budou moct ubytovat v celkem 152 pokojích. Stavba je po celém obvodu vnějších stěn bohatě osázená zelení. Prosklený strop propadající se ve svém středu do mohutného trychtýře nápadně připomíná nejvyšší krytý vodopád na světě, který pro halu letiště Jewel Changi v Singapuru navrhlo studio Safdie Architects. Právě ve střešním trychtýři se má soustředit voda nejen pro zavlažování venkovní výsadby. O její efektivní využití a přeměnu v elektrickou energii se postará inteligentní systém podobný dynamu. Dostatek zdrojů dále zajistí solární panely a větrné turbíny.

Pokud se stavba hotelu zrealizuje, bude se nacházet nedaleko od břehu na několika plovoucích platformách. Rotace budovy bude probíhat pouze nepatrnou rychlostí, aby hostům nepůsobila nevolnost. Jedna celá otočka potrvá přesně 24 hodin. Na plynulost pohybu dohlédne počítačově řízený systém, který se zároveň postará o bezpečnost lodní dopravy v okolí hotelu. Pohon budu provádět soustavy lodních šroubů a dokormidlovacích zařízení.

Na nákupy hotelovým vrtulníkem


Centrem všeho dění bude kruhové hotelové lobby, všech 152 pokojů se pak pochlubí luxusním zařízením a dokonalým servisem. Hosté budou moct odpočívat na soukromém balkoně, ve spa či v sauně, zaplavou si ve vlastním venkovním i vnitřním bazénu a svaly potrápí v posilovně. Až je všechny tyto aktivity omrzí a budou se chtít projít, zpátky na pevninu se dostanou pěšky po molu nebo ve velkém stylu hotelovým vrtulníkem či lodí. 


Studio HAADS aktuálně podrobněji testuje proveditelnost záměru, projekt čekají další technické studie. Pokud dostane zelenou, první návštěvníci budou moct plovoucí ekologický hotel obdivovat v roce 2025.


Zdroj: Studio HAADS


Autor článku: Jana Barborová

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení