Alax slaví 28 let! Pojďte s námi prozkoumat naše milníky.

17. 2. 2021
Interiér

Již v roce 1992 se na trhu objevila firma Alax. Jejím cílem bylo stát se špičkovou českou společností nabízející kvalitními produkty a nadstandardním klientským servisem. Nyní slaví Alax 28 let na trhu a ve svém portfoliu má originální nábytkové řady pro všechny typy interiérů a přes desítky tisíc úspěšných realizací.Doba není snadná, a proto nás těší, že za sebou máme další milník. A co že to tedy slavíme? Už 28 let na trhu. Firma Alax vznikla v roce 1992 a jako cíl si vytyčila stát se českou společností nabízející kvalitní produkty se špičkovým designem a nadstandardní klientský servis. Jsme moc rádi, že můžeme říci, že se tento cíl stal skutečností a v současné době máme v portfoliu designové produkty od stovek renomovaných značek a přes desítky tisíc úspěšných realizací. Pojďme se společně podívat na naše začátky a na občas trnitou cestu, která nás dostala tam, kde jsme dnes.


Jak to všechno začalo


„Na počátku to nebylo až tak těžké, vše se nám dařilo a Alax nestíhal vyrábět," vzpomíná ředitel společnosti Otto Cabala. „Firmu, která se zaměřovala především na výrobu židlí, založil před 28 lety Ing. Josef Skála. V té době společnost spoluvlastnila také výrobnu Alax Kovo v Mohelnici. Společně s věhlasnými architekty jako Kobosil, Hálal či Šebela se pracovalo na vývoji nových typů židlí, ať už ryze kovových nebo v kombinaci s čalouněním či dřevem. Několik kolekcí získalo i mnoho světových ocenění a hitem se staly židle TORO, které svým elegantním designem připomínají býka."

Krizové řešení


Úspěch ale brzy vystřídaly obavy. Evropský trh se otevřel a přinesl s sebou zahraniční konkurenci, která vyráběla modernější kancelářské židle s plastovými komponenty, které v té době nebyly příliš běžné. Firma, zvyklá mít objednávky na několik měsíců dopředu, zaznamenala pokles, a jestli chtěla přežít, musela okamžitě zareagovat. Nynější ředitel společnosti Otto Cabala, který do firmy nastoupil v roce 1995, začal postupně měnit nejen strategii firmy, ale i její specializaci. Firma Alax tak zahájila výrobu židlí pro zdravotnické účely, kterých do té doby byl na českém trhu velký nedostatek. „Na trhu chyběly bílé židle (v devadesátých letech minulého století bylo trendem prostory ve zdravotnictví zařizovat v bílé barvě) nebo obecně židle čalouněné koženkou, které by se barevně přizpůsobily interiéru, a navíc byly snadno omyvatelné a dezinfikovatelné," vysvětluje Mgr. Otto Cabala.

Židle zaznamenaly velký úspěch, a také proto se firma začala soustředit na výrobu zdravotnického nábytku a komplexní zařizování interiérů na klíč. Výsledkem byla originální řada ALAX DOKTOR a vznik týmu projektantů schopných vyprojektovat jakékoliv zdravotnické prostory, například objekt dětské nemocnice na Motole a mnoho dalších. Nárůst prodeje a počtu realizací vedl k dalšímu kroku směrem k úspěchu - vytvoření kancelářského nábytku. Jako první vznikla řada ALAX EKO a úspěšně ji následovali také kolekce ALAX PLUS, ALAX ELEMENT a ALAX EKO. „Kolekce ALAX TEKNO sklidila skvělé ohlasy. Klienti především oceňovali nadčasový a špičkový „evropský“ design a skutečnost, že je nábytek vyráběn z kvalitních materiálů a využívá veškeré technické vymoženosti, co se týče komponentů a kování," doplňuje Mgr. Otto Cabala.

Období prosperity 


Již v prvních letech fungování si firma vytýčila za cíl nabízet co nejlepší a nejkomplexnější služby, jako jsou konzultace s klientem, poradenství od zkušených projektantů a následné vytváření projektů jak ve 2D, tak 3D včetně kvalitních vizualizací. Kromě zdravotnických a kancelářských interiérů se firma pustila do zařizování i dalších typů veřejných prostorů. Moderní a odolný nábytek z řady ALAX STUDENT našel uplatnění v nejedné škole a firma rovněž vybavila kovovými regály přes desítky knihoven. Pečovatelské domy a domovy důchodců také nezůstaly stranou, zútulnila a zpříjemnila je řada ALAX SENIOR. „Naší velkou výhodou bylo a je, že jsme schopni vytvořit jakékoliv interiéry na míru podle zaměření a požadavků konkrétního klienta či architekta. Navíc v našem portfoliu máme produkty od většiny nejlepších evropských výrobců nábytku, židlí, sedaček, osvětlení a nejrůznějších doplňků. Interiér dokážeme zařídit skutečně na klíč a komplexně," zmiňuje Mgr. Otto Cabala.

Nástup nového milénia přinesl společnosti několik velmi pozitivních změn. Velkým krokem vpřed bylo získání hned několika certifikátů zaručujících kvalitu. „V roce 2001 jsme se stali držitelem jakosti dle norem EN ISO 9001:2000 a o tři roky později naše nábytkové řady ALAX získaly ochrannou známku Ekologicky šetrný výrobek," říká hrdě Mgr. Otto Cabala.

A jaká další velká změna nás čekala? Všichni teď nejspíše znáte náš showroom v pražském Karlíně, ale věděli jste o našich předchozích showroomech? Jeden jsme v minulosti otevřeli v obchodním centrum Metropole Zličín a druhý na Smíchově.

Veřejnost i odborníky nadchlo vytvoření dětské nábytkové řady ALAX DOMINO. Kolekce skvěle vyplnila díru na trhu, tam totiž funkční a zároveň pěkný nábytek pro děti a studenty chyběl. Řada navíc umožňovala vytváření libovolných variací s využitím daného prostoru. „Z prvotního nápadu a prototypu postele a skříní do pokojíku mých malých dcer záhy vznikla celá kolekce. Své uplatnění našla i ve školkách a ordinacích," zmiňuje Mgr. Otto Cabala, který je spoluautorem této kolekce. 

Realizace


Snad posledním rezortem, který ještě nebyl zmíněný, je zařizování interiérů pro hotely a restaurace. Jména jako Hilton či Holiday Inn napovídají, že i tady si Alax vede velmi dobře. V rozsáhlém portfoliu projektů najdete třeba i kancelářské prostory společnosti Renault, pokoje, bar i terasu hotelu Miss Sophie's Downtown nebo recepci a čekárnu kliniky RP Clinic.

„Stejně jako lékařské židle otevřely dveře do světa zdravotnictví, podobně i dětský nábytek byl vstupní bránou k bytovým interiérům,“ říká Mgr. Otto Cabala. „Sestavy do ložnic, předsíní, obývacích pokojů i jídelní stoly, židle, sedačky, křesla, osvětlení a mnohem více se dnes nachází v obrovském portfoliu společnosti. Všechny partnery pečlivě vybíráme. Důraz neklademe pouze na design, ale také na kvalitu, spolehlivost a v dnešní době i na udržitelnost. V naší nabídce nenajdete nekvalitní a často „fejkové“ zboží valící se do Evropy zejména z Ásie. Klienti mohou komunikovat a objednávat on-line nebo si přijít vybrat a poradit se s odborníky do karlínského showroomu v Praze. 

Veletrhy a výstavy


„Jsme si moc dobře vědomi toho, že nejefektivnější způsob, jak navázat vztahy s novými klienty, prodejci nebo architekty, je osobní kontakt," říká obchodní ředitel společnosti Miroslav Havel. Proto se Alax od roku 1992 pravidelně účastní veletrhů a výstav, kde si mohou návštěvníci nejen prohlédnout novinky ze světa designu, ale také se poradit s profesionály a získat nejnovější informace o značkách, produktech a materiálech. Za posledních 28 let na trhu se Alax zúčastnil několik výstav zdravotnictví v Brně, veletrhu Art and Interior a Design Shakeru a od roku 2012 vystavuje na proslulém pražském Desingbloku, na kterém v letošním roce představil hravý a osobitý nábytek z dílny italské firmy Adrenalina.  

Kromě vystavování na veletrzích klade Alax důraz na neustálé vzdělávání. Školení a návštěvy českých i zahraničních partnerů, kde je možné zblízka nahlídnout do výrobních procesů, posouvají firmu vpřed. Členové týmu Alax znají firmy a jejich zástupce osobně, takže přesně vědí, co jsou zač a všem nabízeným produktům skvěle rozumí. Můžete si tak být jistí, že získáte jen ty nejpřesnější informace a nejkvalitnější servis. 

Období koronaviru


Stejně jako miliony dalších firem po celé světě i Alax musí čelit problémům spojeným s výskytem koronaviru. Díky e-shopu si můžete z pohodlí vašeho domova objednat designový nábytek a doplňky a hned jak to situaci dovolí, tak také navštívit showroom v ulici Urxova. Jako reakci na pandemii připravila firma Covid set, kde naleznete zlevněný nábytek pro váš home office. „Dalším krokem je také návrat k zařizování zdravotnických interiérů, do kterých můžeme poskytnout lehátka, lékařské židle a mnoho dalšího," uvádí Otto Cabala. „Věříme, že se situace brzy zlepší a za chvíli s vámi budeme slavit další milník."

Jsme ALAX a děláme bydlení hezčím.

Zdroj fotografií: archiv firmy Alax


Autor článku: Lucie Srbová

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení