Architektura

Červenému zámku v Hradci nad Moravicí byl díky rekonstrukci navrácen jeho půvab

16. 12. 2021
Architektura

V České republice je mnoho významných historických budov, kterým se nedostává dostatečná péče a pod rouchem času chátrají. Červený zámek v Hradci nad Moravicí byl však jedním z těch šťastnějších případů, kdy si ho pod křídla vzalo architektonické studio ATELIER 38 s.r.o. a patřičně ho zrekonstruovalo. Podívejte se s námi na tuto překrásnou historickou stavbu, která byla po letech opravena a dnes se opět těší velkému zájmu.

Celková rekonstrukce musela začít velmi zprudka a zkrátka zajistit to, aby žádná část zámku někomu náhle nespadla na hlavu. Od posledních velkých oprav uteklo přes 40 let a na mnoha místech byla stavba již značně poškozena. Studio před sebou tak mělo náročný úkol – ponechat zámku jeho historický kontext, s citem pracovat s mísením stavebních slohů celého zámeckého areálu, zvýraznit jeho přednosti a ponechat mu půvab – a to vše s významnými zásahy. První etapa tedy zajišťovala to nejnutnější, což bylo staticky ohrožené zdivo, klenby, vyhlídky, krovy a výměna střešní krytiny a vikýřů. 

Nádvoří disponovalo původně jednolitým povrchem. V 70. letech bylo v průběhu rekonstrukce vydlážděno a celkové rozložení doplnily jakési bazénky a trávník, který se slunil uprostřed. To však nevyhovovalo kulturním akcím, ke kterým byl v současnosti prostor zamýšlen, a tak studio prostor opět sjednotilo do žuly, přičemž mělo v paměti, že materiál nesmí konkurovat romantickému výrazu zámku. Nádvoří esteticky doplnily fontánky, které jsou praktickým prvkem především v letních měsících.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení