Chata s atypickou střechou a světlíky zapadá do krajiny a nabízí útočiště před ruchem velkoměsta
Vytoužený únik před hektickým životem i inspirativní prostor pro práci z domova našel manželský pár z Prahy v rekreační oblasti nedaleko hlavního města. Uprostřed zahrady se vzrostlými stromy se původně krčila prostá chata ze 70. let minulého století. Na základě nevyhovujícího stavu a přání podkrovní ložnice vymyslel architekt Martin Hajný inovativní řešení s asymetrickou střechou, která svým tvarem nijak nenarušuje sousedům výhledy do okolní krajiny.
Při rekonstrukci bylo třeba respektovat územní plán, který nepovoloval novostavbu a zároveň omezoval výšku na maximálně 7,7 metru od přilehlého terénu. Ze staré chaty nakonec zbyla pouze kamenná podezdívka. Na ni architektonické studio Atelier Hajný navrhlo umístit větší stavbu s dřevěnou sloupkovou konstrukcí obloženou zcela bezúdržbovým trapézovým plechem. Ten do okolní přírody zapadá svým vroubkovaným tvarem připomínajícím latě. Přestože se tento pokrokový a trvanlivý materiál v našich končinách zatím tolik nepoužívá, například v Austrálii a na Novém Zélandu je k vidění velmi často.
Citlivý kontrast mezi exteriérem a interiérem
Tmavý plášť tvoří dokonalé mimikry splývající se zahradou, interiér však nabízí zcela jiný pohled. Světlé a vizuálně hřejivé borové dřevo s jemnou kresbou rozehrává symfonii útulnosti v podhledech, na stěnách i vestavěném nábytku. Tím evokuje atmosféru klasické chaty, i když v mnohem modernější podobě. Podlahy obytného prostoru i koupelny pokrývá jemně šedá stěrka. Tmavá barva exteriéru se pak dovnitř propisuje na černých detailech v podobě zábradlí, rámů oken, nábytku, kuchyňské desky nebo kamen na dřevo.
Dostatek denního světla i důmyslné technologie
Jedním z hlavních atributů přízemí jsou velké prosklené plochy orientované na jih a východ. Fasádní okna ale do interiéru vpouští denní světlo ze všech čtyř stran. V ploše střechy by naopak okna rušila minimalistický ráz, proto architekt integroval do vrchní ploché části dva otevíravé světlíky. Do ložnice tak proudí záření přímo shora a stará se o unikátní světelnost. Technologicky pokročilé světlíky jsou elektricky ovládané, disponují žaluziemi i síťkou proti hmyzu. Umožňují rychlé komínové provětrání celého domu, což spolu se střešním přesahem v jižním segmentu zajišťuje příjemná klima ve všech ročních obdobích bez potřeby klimatizace. Tento přesah navíc poskytuje příjemnou zastřešenou terasu, otevírající se do zeleně.
Užitná plocha 80 m² zahrnuje i podsklepení, kde se nachází praktická garáž. Metamorfóza z nízkopodlažního stavení na atypický architektonický skvost nyní slouží jako zenové útočiště, ve kterém si majitelé celoročně užijí relax či zahradničení a jejich home office získává zcela nový rozměr. Architekt Martin Hajný pojal projekt originálně, s respektem k přání klienta i možnostem pozemku a vybalancoval funkčnost s designem. Své dílo promyslel od základů až do posledních detailů, jako jsou třeba vypínače nebo osvětlení. Pokud vás Chata se světlíky zaujala, zajisté vás okouzlí i dům inspirovaný chatou.