Dům, který vítá Slunce: V Kyšicích na Křivoklátsku stojí udržitelný architektonický skvost
Moderní pasivní rodinný dům v oblasti plné rekreačních stavení působí doslova jako zjevení. Na rovinatém pozemku při okraji křivoklátských lesů nahradil objekt podle návrhu studia Stempel & Tesař architekti původní chatu. Pozornost poutá nevšedním čtvrtkruhovým půdorysem se zaoblenými stěnami i celoprosklenou fasádou. Skrze ni mohou majitelé každý den doma přivítat sluneční paprsky.
Vzhledem k lokalitě v samém srdci přírody bylo primárním záměrem vytvořit udržitelnou stavbu s ohledem na zemské vlivy a konzervaci. Konstrukci domu s užitnou plochou 157 m² tvoří dřevěné trámy dodané firmou Timberdesign. Jednotlivé nosníky kopírují základní tvar budovy. Trámy, které zvenčí přesahují, vytvářejí kryté ochozy ve dvou úrovních, ve středové části pak zároveň i terasu. Převislá střecha navíc přirozeně cloní a zabraňuje tak nežádoucímu přehřívání domu.
Venkovní návětrná strana domu i vnitřní stěny z pohledových betonových tvárnic byly ponechány ve své obnažené podobě. Kromě toho, že přispívají k celkové životnosti konstrukce, mají izolační vlastnosti absorbující a zadržující teplo. Zvenčí je však co nevidět pokryjí vysezené popínavé rostliny. „Výhled z domu směrem na tuto stranu by narušoval soukromí sousedů, rozhodli jsme se proto stěnu uzavřít a nechat zhruba do dvou let zarůst popínavkami. Tvárnice totiž na rozdíl od omítnutých zdí pod porostem tolik nedegradují,“ uvedl spoluautor projektu Jan Jakub Tesař.
Recyklace a efektivita na každém kroku
Zaoblená, otevřená strana domu, propouštějící přirozené denní světlo, míří jihozápadním směrem. Lze z ní vyhlédnout přímo do prostorné zahrady s rozsáhlým jezírkem a vzrostlými dřevinami. Jezírko zachytává dešťovou vodu, se kterou je posléze možné zalévat zdejší flóru. Díky kořenové čističce jsou nejméně k dvojnásobnému použití recyklovány i odpadní vody domu.
Pod zahradou se nachází prefabrikovaný sklep vyrobený z recyklovaného plastu. Na opačné straně domu byla vybudována dlážděná terasa s repasovanými oranžovými přepravními kontejnery, které majitelé využívají pro skladování kol a zahradního nářadí. Okna sestávající z trojskel jsou zasazena v antracitových rámech. Přímo mezi tabulkami jsou pro dokonalé odstínění i tepelný komfort nejen v letních dnech zabudovány žaluzie. Moderní technologie tohoto typu žaluzií slibují srovnatelnou efektivitu, jako venkovní varianty, a dále tak přispívají k pasivnímu charakteru domu. Na tom se koneckonců podílí i jeho vějířovitý tvar vystavující se přirozenému teplu.
Struktury betonu a dřeva společně výrazně kontrastují, což autoři využili nejen na venkovních plochách, ale i v interiéru stavby. Šedé tvárnice zde doplňují dřevěné stropy v přírodní úpravě, přičemž úmyslně nezakryty zůstaly i četné ocelové spoje a táhla podtrhující celkový syrový vzhled. Půlkruhový obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou se nachází v přízemí domu. V jeho středu se rodina může ohřát u krbových kamen. Obývací část je dále po okrajích lemována úložnými prostory a koupelnou. Do patra vyjdete pomocí otevřeného schodiště k celkem čtyřem ložnicím s vlastním výhledem do zahrady a přístupem na společný balkon.
Nábytek pokojů je rozmístěn mezi vyčnívajícími dřevěnými trámy způsobem, který evokuje zařízení lodní kajuty. Obyvatelé ložnic se v patře samozřejmě neobejdou ani bez koupelen, praktickými se zde pak jeví několik technických a skladovacích místností.
Kancelář Stempel & Tesař architekti na dalším úspěšném projektu ukázala, jak je nezbytné zohledňovat při plánování úspory energií a udržitelnost staveb, a to nejen v oblastech vytrvale ohrožených lidskou činností. Prostor, který je svým designem přirozeně integrován do okolí, tak získává moc podílet se na snižování negativních dopadů na naše životní prostředí.