Architektura

Komunitní kostel v Krnaviku: Jedinečná sakrální stavba v srdci norské přírody

22. 9. 2023
Architektura

V minimalismu je síla. Tímto heslem se řídilo i architektonické studio Reiulf Ramstad Arkitekter při návrhu originálního kostelu v Knarviku, který stojí ve skalnatém svahu a skvěle spojuje dechberoucí norskou přírodu a historický odkaz oblasti. Podívejte se s námi na nové náboženské a kulturní centrum a nechte se okouzlit jeho elegancí.

Dominujícím materiálem je dřevo. Homogenní obložení z předem zvětralého borového dřeva vytváří skvrnité zbarvení, které má pomoci budově splynout s venkovskou krajinou. Na fasádě do ulice se střídají pásy dřeva a zasklení dodávající budově lamelový vzhled, zatímco jemné pruhy vytvářejí mříž nad kruhovým otvorem pro vitráž. Znalost vlastností materiálu se zde projevuje rovněž precizně a čistě řezanými detaily viditelnými na každé fasádě. Dřevo pak pokračuje i do vnitřních prostorů, kde borovice z místních zdrojů pokrývá plochy od podlahy přes stěny až po šikmé stropy, což činí interiér útulným místem pro nejrůznější shromáždění. Tradiční kostelní lavice pak nahrazují jednotlivé dřevěné židle a židle s kovovými rámy. 

Propracované vnitřní rozložení

Ač kostel na první pohled svými střechami a rozložením klame tělem, vyrůstá z jednoduchého obdélníkového půdorysu. Jeho kompaktní objem je rozdělen do dvou podlaží, přičemž horní patro zahrnuje sakrální prostory, jako je kostelní sál, svatyně a kaple, zatímco dolní patro slouží jako kulturní a administrativní část. Mezi oběma úrovněmi se nachází atrium, které spojuje prostory a vytváří příjemný prostor pro setkávání a interakci. Doménou atria je možnost jeho rozdělení či spojení posuvnými skleněnými stěnami, což umožňuje pojmutí více než 500 lidí. 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení