Lasvit: Český architektonický klenot plný kontrastů
Psal se červen roku 2019 a česká sklářská společnost Lasvit otevřela novou firemní centrálu v Novém Boru. Strhává na sebe pozornost, vyhrává několik ocenění a pomalu si získává věhlas světového měřítka.
Mezi dvěma historickými roubenkami vyrostl unikátní počin, který zrcadlí fenomén sklářské tradice a propojuje různé kontrastní světy. Budova ze skleněných panelů připomínajících střešní tašky má díky podsvícení v noci zářit a symbolizovat tak obnovu řemesla v regionu.
Vzhůru ke světovému formátu
Stát se nejinspirativnějšími skláři ve světě. To své firmě už od roku 2007 klade za cíl Leon Jakimič, zakladatel společnosti. Po šest generací se jeho rodina pocházející z Libereckého kraje věnuje právě tomuto křehkému oboru a on s respektem k tradičním postupům a novátorskými ambicemi přináší světu kousek českého smyslu pro design. Láska a svit, z těchto dvou slov se skládá jméno firmy a naprosto vystihuje poselství, které předává. Mottem Lasvitu je, že jen nebe je limit. To znamená, že meze fantazie místních designérů a řemeslníků jsou nekonečné. Vyrábějí světelné instalace, užitné i dekorativní osvětlení, umělecké předměty a v neposlední řadě moduly pro architektonické objekty. Asi ani není třeba zmiňovat, že skleněné tašky pro své novoborské sídlo pochází z jejich dílny.
Originální dům pro originální firmu
Odlišit se od konkurence, inspirovat zaměstnance ke kreativitě a odrážet filozofii společnosti. Tuto strategii měl splnit i vítěz architektonické soutěže o projekt nového pracoviště. To se podařilo nejlépe vystihnout pražskému studiu ov-a patřícímu Štěpánu Valouchovi a Jiřímu Opočenskému a jejich projekt byl zrealizován. Zaslouženě zvítězili v udílení České ceny za architekturu v roce 2020.
Ucelený komplex protikladů
Žily byly dvě barokní roubenky na Palackého náměstí v severočeském městečku Nový Bor, které v sobě nesly bohatou sklářskou historii. Už před dvěma stovkami let sloužily mistrům řemesla, na počátku 19. století zde fungovala manufaktura a po válce se stavby staly vzdělávací půdou pro nové tovaryše ve sklářství a broušení. Historické, památkově chráněné budovy byly citlivě renovovány a uzpůsobeny pro kancelářský provoz.
Nově do komplexu byly zasazeny dvě moderní stavby - Skleněný a Černý dům. Jsou metaforou světla a tmy, dne a noci a zobrazují protiklady materiálů - skla a cementu. Fasáda obou domů je inspirována klasickou břidlicí, odkazuje na tradice, ale zároveň prosazuje moderní dobu. Interiér Černého domu je zařízen v industriálním duchu a slouží k představování nových artefaktů. V dohledné době je v plánu blok domů uzavřít třetí novostavbou. Ta by se jmenovala Zlatý dům a její fasáda by byla v měděném provedení.
Skleněný dům
Dvoupodlažní domek svou formou a velikostí odpovídá vedlejším historickým roubenkám. Jeho vizuální tvář je ale diametrálně jiná. Éterická budova nahradila nízký zděný krček, který propojoval původní roubenky. Nalézá se v ní kancelářská kavárna, zasedací místnost a knihovna vzorků. Oběma podlažím dominuje kombinace již zmíněných skleněných tašek, betonu a oceli. Betonová stropní klenba tvoří protiklad k zrekonstruovanému dřevěnému podkroví v původních budovách. Zajímavostí je i dvacetimetrová studna, kterou ke svému překvapení při stavbě architekti náhodou objevili.
Zdánlivě různé stavby spolu tvoří harmonický celek a zaslouženě reprezentují společnost Lasvit tím nejkreativnějším způsobem. Když pojedete kolem, určitě se tam zastavte. Interiér objektu sice mimo dny otevřených dveří není přístupný veřejnosti, ale unikátní exteriér stojí za pohled nebo třeba fotografii.
Zdroj fotografií: LASVIT
Autor článku: Romana Šimáčková Lembacherová