Na břehu Dyje vyrostla stavba plná kontrastů
Na znojemském nábřeží řeky Dyje vyrostl nový rodinný dům, který ve své architektuře mísí moderní prvky, propojenost s přírodou a vztah s okolními stavbami. Díky svému originálnímu nadčasovému designu se tak stal nepřehlédnutelnou součástí Znojma. Nenechte si ujít projekt Dům u Dyje, nominovaný na Českou cenu za architekturu 2022 a cenu Dům roku 2022!
Pakliže se procházíte po nábřeží řeky Dyje, nový dům od ateliéru Kuba & Pilař architekti jistě nepřehlédnete. Mezi ostatní rodinné domky se přesně vpasoval a doplnil tak volný prostor, který jako by na něj již čekal. Charakter pozemku byl jedním z hlavních vlivů, které determinovaly návrhy stavby a současnou podobu domu. Parcela, na které stojí, je obdélníkového tvaru, přičemž její šířka je velmi skromná a konstrukci neulehčila ani situace v poměrně prudkém svahu. Navzdory těmto komplikacím se architektům podařilo vytvořit originální umělecké dílo, které skvěle zapadá mezi okolní budovy, a to i díky umístění půdorysu, jež ctí převažující uliční čáru ze severní strany.
Osobitým prvkem projektu je jeho komunikace s přírodou. Střecha, výškově vyrovnaná s vedlejšími stavbami, je pokrytá trávou a je tak plynulým vyústěním svažujícího se terénu. Zatímco severní strana střechy kopíruje zkosení ostatních domů, jižní strana vodorovně vstupuje do svahu a kontinuálně navazuje na zahradu. Nábřežní část domu odkrývá tři podlaží, do nichž propouští světlo široká nepravidelně rozmístěná střešní okna s panoramatickým výhledem na skálu se Znojemským hradem a rotundou sv. Kateřiny. Část u zahrady má z důvodu svažitého terénu odhalené pouze jedno patro, čímž podporuje celkovou asymetrii konceptu. Na zahradu se dostanete po venkovním schodišti, které je vedeno po straně domu a opticky odděluje dům od ostatních staveb.
V domku u Dyje najdete řadu prvotřídních materiálů, které se vzájemně doplňují a jeví se velmi sehraně. Konstrukce domu kombinuje ocel a železobeton, čímž pokládá pevnou základnu pro jakékoli podmínky. Fasádní obklady jsou z černých hliníkových plechů, jež působí moderním dojmem a přinášejí špetku kontrastu se starší architekturou okolních rodinných domků. Dalším materiálem, pro který se studio rozhodlo a bezpochyby stojí za zmínku, je mléčné profilové sklo umístěné na boční stěně vnitřního schodiště, které doplňuje elegantní a prosvětlený ráz celého interiéru. Zem ve všech místnostech zdobí polyuretanová podlahová stěrka, rovněž laděná do světlých odstínů.
Minimalistický a vzdušný interiér
Ačkoli se na první pohled zdá domek velmi malý, jeho interiér skrývá vše potřebné a zároveň je velmi prostorný. V přízemí se nachází garáž pro jedno auto, jež sousedí s technickou místností a tepelným čerpadlem a vzduchotechnikou. Najdete v něm rovněž pracovnu, umístěnou hned vedle vchodu, která skrze velké okno skýtá dechberoucí výhled na nábřeží. První patro pak představuje obytnou část s několika místnostmi. Vedle ložnice se rozprostírají dva dětské pokoje, pokoj pro hosty a dvě koupelny, z nichž jedna je přímo napojena na ložnici a dává tak rodičům královské soukromí a možnost relaxace.
Horní patro nabízí společenské prostory, které jsou díky absenci dělících příček a zdí náležitě prosvětleny. Uprostřed je vsazený uzavřený box se záchodem a spíží, do nějž je vestavěna část kuchyně a krb reprezentující teplo domova. Kuchyňský pult opticky dělí patro na dvě části, přičemž severní slouží jako obývací pokoj s pohovkami, krbem a výhledem na zámek, zatímco jižní část propojuje jídelnu s venkovní terasou. Interiér je laděn do moderní a nadčasové bílé barvy a celý prostor tak působí velmi vzdušně a originálně kontrastuje s temnými odstíny fasády a venkovních částí domu.
Nominace na Dům roku 2022
Dům u Dyje se zkrátka vymyká všem klasickým rodinným domkům, které jste doposud navštívili. Propojení s přírodou, navázání na charakter a polohu okolních staveb v netradičním moderním stylu a kontrast světlého interiéru s temnými odstíny fasády ho činí originálním uměleckým dílem, které bezpochyby stojí za pozornost. Jeho jedinečnost a propracované detaily mu vedle popularity zaslouženě přinesly rovněž nominace na Českou cenu za architekturu 2022 a ocenění Dům roku 2022.
Architektonická kancelář Kuba & Polař a její dlouholeté zkušenosti
Autorská kancelář Kuba & Polař architekti má za sebou již mnoho projektů, ve kterých se odráží jejich dlouholeté zkušenosti. Společnost založili renomovaní architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař v roce 1996 a od té doby mají na kontě řadu projektů. Odrazovým můstkem pro ně byl rok 1998, kdy vyhráli v soutěži na knihovnu Filozofické fakulty v Brně a získali tak první veřejnou zakázku. Tato realizace jim později vysloužila mimo jiné významné ocenění Grand Prix architektů v roce 2002, které zopakovali ještě v roce 2009 a 2021. Pět jejich staveb bylo dále nominováno na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award. Z realizovaných projektů stojí za zmínku například kašna na náměstí svobody v Brně, knihovna Filosofické fakulty Masarykovy Univerzity, Obchodní dům Omega, či Kaple sv. Antonína v Černé.