Nová podoba bývalé industriální čtvrti Tepna
Východočeské město Náchod představilo světu vítězný návrh, který má proměnit bývalou industriální část města v obytnou a relaxační zónu. Náchod se tak přidá na seznam měst, která úspěšně naloží se svým industriálním dědictvím a umožní prostory opět efektivně a udržitelně využívat.
Vyhlášenou mezinárodní architektonickou soutěž o návrh, který má za cíl dát bývalé průmyslové čtvrti Tepna novou tvář, vyhrála čtveřice polských architektů: Piotr Person, Olga Czeranowska-Panufnik, Wladyslawa Kijewska a Aleksander Sojka. Prostory bývalé textilky Tepna jsou atraktivní zejména tím, že se nachází v centru města. Oblast bude sloužit zejména jako veřejný prostor, který bude dominantně pro pěší. Cílem architektů je heterogenní a inkluzivní prostor, který by sloužil všem. Nová Tepna počítá kromě budov určených k bydlení a administrativě samozřejmě také s obchody a službami. Mimo jiné se zde bude nacházet mateřská škola či komunitní centrum. Ve hře je i výzkumné technologické centrum nebo sídlo záchranných složek.
Velkým tématem projektu je také udržitelnost. Tepně bude v budoucnu dominovat zelená a modrá - od městských mokřadů a přírodních koupališť po fontány, od stromů a zelených střech ke skleníkům. Voda a zeleň jsou stěžejní pro kvalitu místního mikroklimatu města. Podle plánu se při výstavbě bude dbát na využívání sekundárních nebo recyklovatelných materiálů. Urbanisticky se udržitelnost dále promítne do plánované cirkulární ekonomiky, sdíleného vybavení či potravin.
Ambiciózní návrh Nové Tepny tak dvacetitisícové město může posunout v žebříčku urbanismu o několik příček výše a může být tak i pro další města inspirací v tom, že bývalá industriální území v centrech měst mohou být úspěšně přetvořena v atraktivní městský prostor.
Zdroj fotografií: CCEA MOBA
Autor článku: Tereza Šmajsová