Nová podoba Uměleckoprůmyslového muzea se věnuje módě i vztahu mezi designem a uměním
Moravská Mekka umění dostala nový kabát. Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně od roku 2021 vystavuje pod konceptem ART DESIGN FASHION a na jeho dnešní podobě se podíleli přední představitelé i představitelky českého designu a umění, jako je studio Olgoj Chorchoj, Maxim Velčovský nebo Eva Eisler. Pojďte s námi nahlédnout do výkladní skříně tuzemských tvůrců.
Jako slupky cibule tato budova postupně odkrývá své četné vrstvy jak z hlediska rozsahu vystavovaných artefaktů, tak z toho historického. Od roku 1873 fungovalo pod názvem Moravské průmyslové museum s účelem ukazovat podnikatelům i veřejnosti nejnovější trendy, které měly zkvalitňovat průmyslovou i řemeslnou výrobu. Plnilo se tedy sbírkami technických i estetických prostředků. Výstavy, přednášky a kurzy měly sloužit ke vzdělání v oboru. Styl budovy udávalo aktuální výtvarné cítění inspirované florentskou renesancí. Rozvoj průmyslové výroby spolu s úpadkem řemesla byl jednou z pohnutek všeobecného rozmachu muzeí tohoto typu.
Po následcích druhé světové války byla nutná rekonstrukce, následovaná dalšími necitlivými zásahy v podobě různých přístaveb. Během minulého režimu sbírky enormně narůstaly, až výstavní prostor ztratil autenticitu a postupně se stal jen nevhodným depozitářem hromady předmětů. Budova chátrala až do doby, kdy se investovalo do velmi nákladné rekonstrukce. Do výstavních prostor se vrátila sláva a velkolepost hlavně díky odstranění velkého množství předmětů a instalace moderní techniky. Na stávající podobě zázemí se podílela spousta českých designérů.
Co se v interiéru změnilo?
Mezi nové stěžejní prvky patří dvě průchozí lávky spojující jednotlivá patra. Prohlídku jimi protkalo výtvarné studio Olgoj Chorchoj a zaplnilo tak nevyužitý vertikální prostor pod světlíkem ve výšce 5 m nad zemí. Jejich vizuální lehkost dodává interiéru svěžest a umožňuje nové úhly pohledu.
Aby předměty z depozitáře mohly spatřil světlo světa, byly pro ně navrženy speciální vitríny, které sahají až do stropu. K tomu aby si je návštěvníci i výzkumníci mohli prohlédnout slouží plošiny v prostoru. Kousky ikonického nábytku, retro spotřebičů, oděvů i umělecká díla, to všechno je příjemně nasvíceno, ostatně stejně jako zbytek celého muzea. Tyto historické sériové předměty denní potřeby prezentují spojení funkčnosti s estetikou a vypráví příběh designu. Najdete je v části jménem “JESKYNĚ”. Depozitář skla, keramiky a porcelánu návštěvníky muzea uchvátí konceptem průhledných skleněných boxů ve dvou místnostech. Mysticky působící tmavá sbírka BLACK DEPO i prosvětlená LIGHT DEPO se doplňují a navzájem si kontrastují.
Černá a bílá, čiré sklo a hutná keramika, všechny úhly pohledu jsou vyvážené a naprosto uchvacující. Napočítáte tu 11 004 kusů uměleckého i užitkového skla, porcelánu a keramiky. Na realizaci podle návrhu Maxima Velčovského a Radka Wohlmutha se podílelo studio edit!.
Do částí expozice ART DESIGN FASHION se vchází z dvorany, jejíž dominantou je dílo Krištofa Kintery. Toto pestré monstrum zvané “Démon růstu” z navršených míčků a baněk a dosahuje až do prvního patra a i přes svůj hravý vzhled poukazuje na celosvětový problém hromadění, které může mít fatální dopad.
Živoucí organismus interiéru i exteriéru
Přízemí je věnováno eventům, studentským a dalším akcím. Respirium navržené Davidem Karáskem představuje organickou zónu, kterou lze přizpůsobit pro konkrétní potřeby. Může být kavárnou, přednáškovou místností i kreativním místem pro koncerty nebo workshopy. Také plynule navazuje na terasu. Té vévodí velkolepý objekt představující plující “MRAK” od architekta Marka Štěpána. Primárně slouží při speciálních příležitostech, kdy v závislosti na okolních podnětech mění barvy a vydává zvuky. O světelné efekty se starají zejména vnitřní RGB světla. Audiovizuální show pomůže vytvořit surrealistickou atmosféru. A i když se zdá, že si MRAK bezstarostně pluje prostorem, ve skutečnosti ho drží nerezová lana a chrání ho před vlivy větru a sněhu. Druhé patro bylo pak zasvěceno aktuálním výstavám.
Hlavní myšlenkou úprav interiéru bylo prezentovat současné tvůrce nejen skrze jejich návrhy prostorových změn. Nový výstavní koncept s příznačným názvem ART FASHION DESIGN se věnuje módě, designu i umění, a to v rámci naší země. Pro stvrzení lokálního přístupu zde také nenajdete jiné materiály, než ty tuzemské. Účelům expozice věnovala své kolekce oděvů a doplňků ikona českého návrhářství, Liběna Rochová. Sbírku také doplňují díla Maxima Velčovského nebo studia Olgoj Chorchoj. Dále zde pak najdete exponáty odkazující na tradici (například modrotisk) a naopak technologie a materiály budoucnosti.
Pro kreativní duše je zde připravena laboratoř DESIGNLAB. Pomocí nejnovějších technologii si zde každou středu můžete vytvořit nášivku, oblečení nebo módní doplňky. K dispozici zde jsou 3D tiskárny, šicí a vyšívací stroje. V DESIGNSHOPU od Evy Eisler si zas můžete zakoupit exkluzivní i limitované kolekce tvůrců, publikace o umění nebo předměty spojené s aktuálními výstavami. A pokud vás po těchto zážitcích dožene chuť doplnit kofein, kávu vám připraví robot. Do mléčné pěny pak dokonce otiskne váš portrét. Robotickou tvář kavárny inspirovanou Vesmírnou odyseou má na svědomí Marek Štěpán.
Tři patra plná designu, módy a umění lákají zástupce všech generací i sociálních vrstev. A není divu, Moravská galerie, pod kterou Uměleckoprůmyslové muzeum patří, tento historický prostor vypiplala od podlahy až po střechu. Do stálých expozic je vstupné dobrovolné, u jednotlivých akcí se pak částka liší. Až budete mít cestu do Brna, toto místo plné českého designu rozhodně stojí za návštěvu.