Architektura

Novodobý svatostánek v čínském resortu spojuje to nejlepší z klasické i moderní architektury

9. 2. 2022
Architektura

Jak může vypadat moderní sakrální stavba, když se dají dohromady evropské a asijské vlivy? Třeba jako komorní kostel, který v čínském Qingdao nedávno dokončil ateliér Büro Ziyu Zhuang. Ostatně míšením architektury různých kontinentů je již dobře známý. Konstrukci její sněhobílé kaple, působící navenek doslova snovým dojmem, tvoří důkladně rozmístěné hliníkové lamely. Pojďme si ji prohlédnout blíže!

Z klasické architektury si tvůrci vypůjčili například špičatou zvonici a gotickou rozetu, půdorys po vzoru baziliky a obloukovou klenbu, které moderně interpretovali po svém. Všechny tyto rysy byly zjednodušeny a znovuvytvořeny právě vertikálními hliníkovými lamelami. Hlavní loď vybíhá směrem k dřevěnému řečnickému pultíku umístěnému pod obloukovým oknem. Celá vnitřní klenba působivě rámuje výhled na venkovní vodní plochu s ostrůvkem a stromkem. Panorama pak dotváří k dokonalosti pozadí tvořené horským masivem.

Stavba je orientována z východu na západ a nachází se na mírné vyvýšenině, z níž návštěvníci kostela snadno přehlédnou celé náměstíčko pod sebou. Ze všech stran jsou navíc obklopeni uměle vytvořeným jezírkem, které jim poskytuje vysokou míru soukromí. Schody vedoucí ke vchodu do kostela jsou lemovány kaskádovitými vodními prvky, které ještě posilují dojem blízkého sepětí s místní přírodou. Nad jezerem se nachází také polozapuštěné pódium s dostatkem místa pro posluchárnu, uvítací a přípravné prostory. VIP vstup na severovýchodě pak kostel spojuje již přímo s náměstím.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení