Architektura

Poznejte s námi Casa Azul, geometrický dům, který vyrostl z vyprahlé portugalské krajiny.

8. 11. 2021
Architektura

Myslíte si, že moderní a netradiční architektura nemůže souznít s přírodou? Casa Azul od portugalského architektonického studia Bak Gordon vás přesvědčí o opaku. Díky vápenné maltě splývající s okolní krajinou a širokým oknům propojujícím interiér s exteriérem budete mít pocit, že tam stavba odjakživa patří.

Materiál s tradicí


Casa Azul je tamějším podmínkám přizpůsobena nejen esteticky, ale také prakticky. K zabránění extrémního horka v polosuché oblasti byl prázdninový dům obložen korkem, regionálním materiálem, který podle architektů umožňuje domu dýchat a působí jako tepelný izolant. Vizuálního propojení domu s jeho polohou dosáhli architekti pokrytím vnitřních i vnějších prostor pigmentovanou vápennou maltou, která je v této oblasti rovněž běžným stavebním materiálem. Malta vytváří nenápadnou, skvrnitou strukturu, která má elegantní přírodní nádech a splývá s texturou okolí, aniž by se v něm ztrácela.

Unikátní hra světla a stínu


Pakliže je cílem architektů propojení stavby s okolím, přirozeným krokem jsou okna, která stírají hranice interiéru a exteriéru. Casa Azul má strategicky umístěná široká geometrická okna a další otvory, jež přivádějí slunce a poskytují rámovaný výhled na krajinu, čímž je elegantně navázán vřelý vztah mezi domem a přírodou. Základním prvkem se stává také hra světla a stínu. Krajina Alenteja je značně horizontální a sluneční světlo velmi geometrické, a proto bylo uspořádání budovy navrženo tak, aby byli obyvatelé zalévání světlem a zároveň jim bylo poskytnuto mnoho míst, odkud mohou obdivovat venkovní krajinu.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení