Architektura

Proměna elektrárny v rozhlednu pomohla kultivovat pohraničí

2. 12. 2021
Architektura

Česká cena za architekturu i ve svém 6. ročníku nabídla řadu zajímavých projektů. Speciální cenu Ministerstva pro místní rozvoj České republiky obdržel projekt Rekonverze tubusu větrné elektrárny, který realizovala kancelář ABM Architekti pod vedením Ing. arch. Pavla Suchého. Pojďme se společně podívat, čím si tato stavba získala obdiv veřejnosti i odborné poroty.

Elektrárna, která převlékla kabát


Původní prototyp větrné elektrárny byl na vrchu Šibeník u Nového Hrádku na Náchodsku vybudován v roce 1995, vzhledem k vysoké hlučnosti však nikdy nedošlo k jeho spuštění. Až do roku 2013 o něj stále jevil zájem ČEZ, na konec však elektrárnu odkoupila obec již s myšlenkou přeměny v rozhlednu. Pro nalezení nové koncepce objektu a úspory nákladů se rozhodla vybrat projektanta prostřednictvím architektonické soutěže.

Technický minimalismus a retro elegance


Transformovna byla rozšířena o další trakt a rozdělena na část návštěvnickou a servisní. Získala také nový vnější obvodový plášť z nízko-údržbového hliníkového plechu. Plynule navázala na spojovací lávku a dále na schodiště vedoucí na vrchol rozhledny, jejíž tubus byl natřen antikorozním nátěrem v příbuzném šedo-kovovém odstínu. Barvou a žárově pozinkovanými montovanými prvky tak byla ustavena vizuální jednota komplexu.

Nové stropní konstrukce jsou plecho-betonové, podlahy z broušeného betonu. Cementové štuky v interiéru infocentra doplňuje civilně působící nábytek z překližky. V interiéru kavárny byl pak pro kontrast použit renovovaný mobiliář ze 60. let, který dodává silně technickému rázu obou přidružených staveb, jejichž původní účel je stále patrný, dotek elegance. „Za srovnatelné náklady by bylo možné pořídit mobiliář nový, my však upřednostňujeme prvky, jejichž kvality již prověřil čas,“ říká Pavel Suchý.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení