První 3D tištěný ocelový most na světě najdete v Amsterdamu
Už jste se někdy procházeli po 3D tištěném mostě? Že ne? Nyní máte možnost. Udělejte si výlet do Amsterdamu a vykročte po něm do blízké budoucnosti.
První ocelový most na světě ležící nad kanálem Oudezijds Achterburgwal v proslulé vykřičené čtvrti Red Light District, o němž se mluví už od roku 2015, je dlouhý 12,5 m a v nejširším místě měří 6,3 m. Zhotovitelem tohoto mostu je holandská společnost MX3D, která při jeho výrobě v hangáru nedaleko Amsterdamu využila pomoci a síly čtyř robotů. Most byl na tomto místě také sestaven a jako jeden celistvý kus následně převezen lodí a jeřábem vyzvednut na předem určené místo. MX3D most sestavila na návrh designéra Jorise Laarmana ve spolupráci s několika vědci.
Komplikace konstruktéry neodradily
Samotný „tisk“ ocelové konstrukce trval půl roku a spotřebovalo se na něj přes 1100 metrů ocelového kabelu, tedy zhruba šest tun oceli. Následně byl ve vrstvách navařen do výsledného bionického tvaru. Celý most se však dával včetně jeho architektonického návrhu dohromady dlouhých šest let. Než však mohli návštěvníci známého holandského města most využívat, musel být podroben zátěžové zkoušce, v níž samozřejmě uspěl.
Most měl být zkonstruován už v roce 2018, ovšem během jeho výstavby se objevilo několik nečekaných problémů. V původním plánu studio MX3D počítalo s tím, že ho postaví rovnou na místě, od tohoto plánu však nakonec upustilo.
Nyní budou vědci monitorovat a vyhodnocovat data ze senzorů v mostu a porovnávat je s jeho digitálním dvojčetem, aby výsledky mohli použít při stavbě dalších 3D staveb. Hlídat budou korozi, změny zatížení a klimatických podmínek, stejně jako využívání mostu chodci. Amsterdamský most byl slavnostně odhalen v polovině letošního července za přítomnosti královny Máximy Nizozemské.
3D mosty jsou už i v Itálii a Španělsku
Kdo by si však myslel, že je tento most prvním 3D mostem na světě, nebyl by dál od pravdy. Ten první 3D vytištěný most na světě mají v Madridu už od konce roku 2016. V italských Benátkách byl letos v rámci Architektonického bienále taktéž představen trojrozměrný 3D tištěný most. Nese název Striatus a pochází ze slavného ateliéru Zaha Hadid Architects Computation and Design Group, který na něm spolupracoval se Spolkovou vysokou technickou školou v Curychu. V obou případech byl však most zkonstruován z betonu, nikoliv z oceli.
Nová technologie má za cíl přispět k uhlíkové neutralitě
3D technologie se v oblasti stavebnictví začíná prosazovat už několik let. Má totiž hned dvě velké výhody. Jednak jde o geometrickou flexibilitu prvků, díky níž jde vytvořit jakýkoliv požadovaný tvar, a za druhé spoří materiál, neboť při výrobě nevzniká žádný odpad. Rovněž 3D technologie napomáhá ke snížení uhlíkové stopy, tudíž lze díky ní dosáhnout, jak tvrdí vědci, uhlíkové neutrality. Brzy se tak možná budeme i u nás v České republice procházet po 3D mostě a objevovat na vlastní oči i kůži revoluční technologii přispívající ke zdravému životnímu prostředí.
Zdroj fotografií: Thijs Wolzak, Thea van den Heuvel, naaro
Autor článku: Michaela Dočkalová