Selva Alegre: Architektonický skvost uprostřed samoty
Každý má někdy plné zuby města, lidí a hluku. Z tohoto důvodu se projekt rezidentního domu Selva Alegre nachází daleko od města uprostřed krásné a klidné přírody. Pojďte spolu s námi zjistit, jaké má v Ekvádoru prvenství, na co se architekti zaměřili a jak probíhal moderní návrat ke kořenům takzvané haciendy.
Projekt Selva Alegre od architektonického studia Leppanen Anker Arquitecture našel své místo v Los Chillos v Ekvádoru. Již v raném stádiu navrhování bylo jasné, že inspirace bude pocházet z rozmanitého a krásného přírodního prostředí tvořeném pohořím And. Záměrem se proto stalo vytvořit rezidentní dům, který by byl koncepčně i vizuálně sjednocen s okolní scenérií. Výsledkem se stala dřevěná stavba nacházející se daleko od města v otevřené krajině na konci pozemku, poblíž okraje potoka. Strategií bylo ponechat přízemí co nejotevřenější s jasným členěním tak, aby dům připomínal venkovskou haciendu s moderním nádechem. Ostatně i to bylo jedním z konceptů – vrátit se ke kořenům haciendy ve formě i užitých materiálech. Hlavním materiálem se tak stalo dřevo, kámen a hlína v lehkém a vzdušném provedení.
Důraz na přírodní materiály i okolní scenérie
Hlavní dům ve tvaru šestiúhelníku má zhruba 450 metrů čtverečních a profil je tvořen středem šestiúhelníku širokým přibližně 24 metrů. Co se týče materiálů, stěnové a střešní konstrukce jsou vyrobeny z evropského smrku, vnější materiály tvoří místní bílý a béžový kámen s vrstveným sklem. Podlahy v interiéru ložnic jsou vyrobeny z eukalyptu, v ostatních pokojích je použit také bílý mikrokámen. Vše doplňuje mramorový bazén a luxusní nábytek od místních výrobních firem a řemeslníků.
V interiéru dominuje minimalismus vytvářející jasné rozdělení mezi soukromými a společenskými prostory. Tím je zachováno jedno z typických prvků již zmiňované haciendy. Stropní světlo se stará o rozjasnění vnitřního a venkovního bazénu, který dodává prostorám špetku luxusu. Cirkulaci vzduchu v prostoru zajišťují střešní okna, jež zároveň vytvářejí tepelný komfort díky bioklimatickým strategiím křížového větrání a komínového efektu. Ložnice, obývací pokoj, jídelna a kuchyně jsou otevřeny směrem do okolní krajiny prostřednictvím prefabrikovaných vrstvených nosníků, jejichž zakřivení rámuje vizuální vjemy a vytváří symbiózu mezi venkovním prostředím a domem.
Nosníky jsou stejného poloměru, což umožňuje různé záhyby střechy. Výrobní proces stěn a střešní konstrukce byl kompletně prefabrikovaný. Byl vytvořen funkční parametrický 3D model, který se nasdílel mezi architekty, inženýry, výrobce i montážní tým. Díky tomu bylo možné smontovat více než 500 konstrukčních dílů během 6 týdnů. Konečným výsledkem je jemná rovnováha mezi kamenem a sklem, kterou pokrývá energická a zároveň uklidňující dřevěná konstrukce, jež s citem doplňuje okolní prostředí.
Elegantní a funkční výsledek
Prosvětlené interiéry navazují na původní koncept svými krásnými moderními texturami i materiálovými artefakty vyvažujícími a aktivujícími architektonický prostor. Od pokročilé výroby přes moderní využití dřevěných výrobků až po kombinaci místních a mezinárodních zkušeností. Stavba této úrovně zatím nemá v Evkvádoru obdoby. Propojení digitální technologie s místními technikami ruční práce vedlo nejen k vytvoření jedinečného typu architektury, ale také k přispění ke zlepšení možností výstavby v zemi.
O studiu Leppanen Anker Arquitecture
Ekvádorská společnost Leppanen Anker Arquitecture se specializuje na vytváření architektonických prostorů, které zohledňují potřeby svých klientů v rámci jejich ekonomického, environmentálního a kulturního postavení. Společnost má velký zájem o rozvoj prostorových zážitků a vytváří vývojové studie, které aplikuje na stavební techniky. Různorodé zkušenosti s projekty v oblasti bydlení, komerčních, kulturních, vzdělávacích a zdravotnických projektů ve veřejném i soukromém sektoru získaly studiu klienty po celém světě.