Architektura

Tower of Light a Wall of Energy: Stavby inspirované moudrostí přírody

20. 7. 2022
Architektura

Nové energetické centrum v Manchesteru je jednoduše vizuální pohádkou. Architekt Tonkin Liu se svým studiem se snažili, aby stavba nejen esteticky nenarušovala celkovou atmosféru města, ale naopak ji podpořila a stala výrazným orientačním bodem oblasti. Technologické inovace inspirované přírodou umožnily využít výrazně menší množství materiálu a zároveň podpořily originalitu stavby, na kterou se s námi teď můžete podívat.

Vzhledem k tomu, že se v podstatě jedná o malou elektrárnu v blízkosti centra města, mělo se za to, že je žádoucí něco jiného než standardní komínová věž. Na projekt se tedy vypsala soutěž, jíž nakonec vyhrál Tonkin Liu se svým architektonickým studiem, který porotu přesvědčil svým okázalým návrhem inspirovaným přírodou, minimalizujícím potřebný materiál a reagujícím na potřeby dané lokality. Moudrost přírody se do návrhu propsala hned několika způsoby. Ocelový plášť je pro co největší pevnost vyztužen vlnkami jako na mořské mušli, zároveň je ovšem tvořen mřížkou, podobající se křemitým houbám a jejich unikátní technické propracovanosti.

Ani energetická zeď nebyla upozaděna a její architektura reaguje jak na potřeby samotné elektrárny, tak na tvary a zakřivení věže. Na rozdíl od horní éteričtější a vzdušnější části představuje zeď spíše zemitou a mohutnou stavbu. Její design je opět inspirován přírodou, tentokrát vzory v písku na rozhraní pevniny a moře, kde vlny zanechávají na písku svůj otisk v elegantních zakřivených liniích. Tohoto efektu architekti docílili obložením zdi robustnými keramickými dlaždicemi, jejichž trojrozměrně zvlnění částečně kopíruje zvlnění věže. Téměř po celé délce přední stěny se pak táhne okno, které umožňuje kolemjdoucím nahlédnout do chodu elektrárny, a zároveň poskytuje jejímu interiéru dostatek přirozeného světla.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení