Architektura

V Říčanech vyrostla unikátní mateřská škola se sportovním zaměřením

15. 3. 2023
Architektura

Stále více mladých rodin s dětmi se stěhuje z metropole na periferie Prahy. Tím vzniká větší poptávka po místech ve školách a školkách. V Říčanech tento problém pomohla vyřešit výstavba moderní budovy pro přibližně stovku dětí. Inspirativní vnitřní zařízení, jásavě barevná fasáda, prostorná zahrada a budoucí tělocvična umožní potomkům obyvatel města zažít dětství plné dobrodružství.

Volně tvarované objekty navazují směrem na zadní část zahrady. Pestré pagody dodávají stavbě optimismus a vyvolávají pocit pohádkových obydlí. Uvnitř nich jsou podnětné prostory na hraní. Velká okna ve spodní částí doplněná malými trojúhelníkovými průzory pouští dovnitř sluneční paprsky. Indiánské tee-pee, les z dřevěné konstrukce, místo pro sezení i hraní na koberci, to všechno tu na děti čeká. Dvě třídy se nacházejí v přízemí, další dvě pak v patře. Všechny mají přístup do atria se zabezpečenou pavoučí sítí upevněnou na dřevěných kmenech stromů a lanovým centrem. Kromě řádění se má stát i setkávacím středobodem pro zpívání, výstavy nebo divadlo.

Zahrada s hřištěm je částečně stále v procesu, už nyní ale nabízí spoustu prvků podněcujících pohyb i zvídavost a až zaroste bujnou florou, stane se z ní fantastický svět ukrývající spoustu zábavy. Jelikož projekt vznikl s cílem nabídnout dětem sportovní zaměření, v budoucnosti se chystá i tělocvična. Mateřská škola Větrník vznikla z inspirace dětmi samotnými. Říčanským ratolestem zajistí individualistický rozvoj, průchod kreativitě i sportovní vyžití. Za pár let budou na rané roky života strávené s kamarády v této unikátní školce zajisté vzpomínat s láskou. I přes to, že během vzniku projektu byl velký tlak na finanční stránku věci, architekti do něj promítli ty nejdůležitější esence předškolního věku.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení