Věhlasné lázeňské město Karlovy Vary píše novou kapitolu

28. 11. 2022
Inspirace

Léčivé prameny, lázeňské domy, elegantní kolonády, luxusní hotely nebo mezinárodní filmový festival. To všechno se snadno vybaví při zmínce o Karlových Varech, městě s téměř sedmi set letou historií. Ještě před nedávnem byly promenády kolem řeky Teplé zaplněny zejména zahraničními návštěvníky ze zemí východního bloku. Nyní se město snaží o zpřístupnění památek, wellness, ubytování i dalších atrakcí dříve mírně opomíjené české klientele. Jak lázně v poslední době vzkvétají a nabývají novou podobu? Pojďte se s námi podívat na jejich nejčerstvější proměny.

Původní dokumentace obsahuje spoustu detailů a konstrukčních prvků, které nebyly v minulosti zrealizovány a pomocí nichž se odlehčí celkový dojem současné těžkopádnosti. Rada města Karlovy Vary a Odborná rada Kanceláře architektury města Karlovy Vary vybrala právě tuto verzi, jež maximálně zachovává respekt k architektuře a Vřídlu samotnému a současně nabídne nové intervence i dávku zeleně. Část rekonstrukce včetně odstranění statických potíží je nyní hotová, pavilon s gejzírem je opětovně otevřen veřejnosti. Na řadu brzy přijde podélná hala, suterén a střecha. Mezi zásadnější exteriérové změny pak bude patřit odstraněné přemostění řeky Teplé nebo pobytová střecha s barem. 

Umělecké dílo ve svém komplikovaném podstavci dokonce ukrývá svatováclavskou korunu. Skulptura klame tělem, i přes svou vizuální lehkost se jedná o tu nejhmotnější sochu, kterou kdy autor zhotovil. Zajímavostí je, že socha je jakýmsi iniciátorem kultivace Divadelního korza, neboť nejprve během výtvarné soutěže vznikl její návrh, vybrali se na ni peníze, a pak se teprve rozhodovalo o umístění. To spustilo debatu o proměně pravého břehu řeky začínajícího zmíněnou Vřídelní kolonádou a barokním kostelem svaté Máří Magdaleny, vedoucího kolem divadla až k pseudorenesanční budově Císařských lázní, které momentálně také procházejí nákladnou rekonstrukcí. Tuto cestu by do budoucna měla lemovat alej.

Už při vstupu na hosty čeká hudbou doprovázené přivítání a mohou se pokochat vázami Moser vytvořenými na míru designérem Šuhájkem. Recepce se přesunula na místo, kde se nacházela na začátku 20. století. Rekonstrukce si vzala do parády zejména veřejné prostory. Vstup byl doplněn o dvě ramena od uměleckého skláře Zdeňka Lhotského, která drží pergolu. Proměny se dotkly také Malé Dvorany, kde se servírují snídaně a přes den slouží jako bar a restaurace. Velkolepý skleněný bar se zlatými plátky, téměř tunový křišťálový lustr nebo moderní koberec korespondující se štukovým dekorem klientům nabízí autentický zážitek. 

Samohrající piano značky Petrof, luxusní kosmetika Manufaktura na pokojích, Hašlerky, minerálka Mattoni nebo nádobí porcelánky Thun, na kterém se servíruje staronové menu oblíbené i členy vídeňského dvora. Všechny tyto značky protkávají celé prostory impozantního hotelu. Sklárna Moser kromě váz poskytla sklo pro Prezidentské a Císařské apartmá v hodnotě půl milionu korun. Nesmí chybět ani proslulý „třináctý pramen”. Když budete mít štěstí, tak vám v Becher's baru koktejl z Becherovky namíchá nejlepší barman České republiky Vítězslav Cirok. Tradiční český Grandhotel Pupp má rozhodně co nabídnout i tuzemským klientům.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení