Vítejte doma: Vřelý interiér stvořený pro život
Architekti ze studia No Architects proměnili zbytečně monumentální byt v pražské novostavbě na útulný příbytek pro rodinu s malými dětmi. Kromě rozlehlých teras s výhledem na metropoli nyní domovu dominují oblé tvary, na míru vyrobený nábytek i barevné akcenty. Nové dispozice jsou přívětivé jak pro každodenní rutinu, tak pro odpočinkové aktivity nebo ubytování návštěvy.
228 metrů čtverečních plochy možná na počátku zní velkolepě, ale využít je tak, aby byt nepůsobil chladně a neosobně, může být velkou výzvou. Té se ale architekti z pražského ateliéru No Architects postavili čelem, a proměnu si vzali pod svá kreativní a precizní křídla. Základ proměny postavili na vyčlenění velkého kusu obývacího pokoje, ze kterého vznikla pracovna, herna i hostovský pokoj zároveň. Toto multifunkční království se schovává za posuvnými dveřmi. Při jejich otevření na sebe obě místnosti plynule navazují a působí jako jeden bezchybný celek.
Atypicky navržený interiér si vyžádal ušití kabátku přímo na míru. Dřevěný jídelní stůl s lavicí, vestavěné úložné prostory v šatně či dětských pokojích, vybavení hracích koutků, psací stoly, a v neposlední řadě impozantní kuchyně s ostrůvkem. To všechno zhotovilo podle návrhu architektů truhlářství Fencl s maximální precizností a důrazem na detail. Řemeslný perfekcionismus se promítá v integrovaných zásuvkách, větracích mřížkách či bezchybných spojích.
Celým bytem plynou ladné křivky oblých tvarů. Ostré rohy jsou k vidění je sporadicky. V kuchyni vládne linka v pastelově modrém tónu, doplněná oválným barem. Ten, jakoby vyrůstal z vyvýšeného zvlněného pódia s hravou vzorovanou dlažbou. Toto modernistické pojetí španělských dlaždic se pak opakuje i v předsíni. Zbytek podlah pokrývají do stromečku položené dubové parkety. Temně modrá pohovka skýtá výhled jak na terasu, tak na televizi, již lze šikovně schovat za dvířka policového dílu.
Modrým plochám kontrastují žluté, růžové i červené prvky. Motiv kruhu se vyskytuje také na zrcadle vedle postele, na efektním světlíku spojujícím ložnici a šatnu, v kulatém průlezu v herně nebo na svítidlech. Jemné siluety a obliny propojují každé zákoutí rodinného hnízda a dodávají mu specifickou, přívětivou atmosféru.
Kromě estetického a funkčního hlediska ale bylo na pořadu dne vyřešit také technickou infrastrukturu. Topná tělesa, větrací mřížky rekuperace, uzávěry a rozvaděče pod dvířky všeho druhu, měření a ovladače. V novostavbách je často nutné čelit omezením plynoucím z již hotových technických instalací. I tyto výzvy autoři projektu ale překonali. Výsledkem je prosvětlený a prakticky vyřešený interiér, který oslavuje život a kreativitu. Do portfolia No Architects patří také například žižkovský byt Mezonet 69.