Architektura

Z farního komplexu ve Vřesovicích unikátní školou!

17. 1. 2022
Architektura

Chátrající krovy křídel barokního komplexu a vnitřní dvůr v neuspokojivém stavu. To jste mimo jiné mohli najít ve farním areálu ve Vřesovicích, než do hry vstoupila studia Public Atelier a FUUZE, která zachránila pustnoucí části, rekonfigurovala areál a elegantně propojila nově vzniklé části s historickými. Na tuto mimořádnou přeměnu fary a jejího okolí se zkrátka stojí za to podívat.

Ačkoli již bývalá fara našla svůj účel, prostory pro potřeby školy nebyly dostatečné. Proto obec svěřila do rukou architektonických studií Public Atelier a FUUZE požadavek na rekonfiguraci další části hospodářských budov do dvou kmenových tříd a dvou odborných učeben. Vedle nutnosti rozšíření kapacity školy rovněž figurovala potřeba rychle zachránit chátrající krovy hospodářských křídel a zároveň pozvednout chatrný stav vnitřního dvora. Ztěžující podmínkou byly při rekonstrukci odlišné stavy jednotlivých částí areálu. Vzhledem k postupným opravám a odlišným účelům bylo třeba ke každé budově přistupovat zvlášť a samostatně, avšak všechny prvky propojit v harmonický celek. 

K dokonalosti propojení celého areálu přivádí průchody budov, jež dříve stály odděleně. Pro školy a jiné prostory, které jsou určeny dětem, je důležitá nejen praktičnost, ale také emoce a myšlenky, které budova vzbuzuje. Proto architekti vytvořili barevné průchody, které jsou inspirativní a podněcují v dětech přemýšlivost. Mohou se totiž svobodně rozhodnout, který vchod do školy a jakou barvu si vyberou a kterým směrem se vydají. Celou myšlenku dotváří propojení stávajících učeben s novými učebnami do kruhu.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení