Architektura

Z nové budovy základní školy AMOS by měl Komenský radost

26. 1. 2022
Architektura

Jak už jsme zvyklí, prestižní Česká cena za architekturu každoročně nabízí nespočet atraktivních domácích projektů. V časopisu Alaxmag pro vás postupně vybíráme ty nejzajímavější, které vám i za účasti jejich autorů představujeme. Grand Prix v nové kategorii šetrných budov v 5. ročníku soutěže v roce 2020 získal ateliér SOA architekti za projekt nové budovy základní školy AMOS pro obce Psáry a Dolní Jirčany v okrese Praha-západ.

Komplex budov nové základní školy působí díky své bílé omítce, sedlovým střechám i celkovému tvaru poměrně nenápadně a minimalisticky. Objekt umístěný v mírném svahu na území bývalého pole přirozeně navazuje na nedávno revitalizovanou dolnojirčanskou náves. Zastavěná plocha tvoří 3834 m², užitná plocha pak 8300 m². Dvě podlouhlá křídla s učebnami a kancelářemi inspiroval vzhled původních hospodářských stavení. Mezi sebou svírají nižší budovu tvaru kvádru s moderním obložením z dřevěných lamel, která představuje jídelnu a tělocvičny. Exteriér dotváří parkoviště a veřejné prostranství pro pěší.

V obci škola nezřídka funguje také jako komunitní centrum pro setkávání občanů a různých organizací. Kvalitní společenské prostory, jejichž provoz však nebude narušovat souběžnou výuku, byly proto při realizaci podmínkou. Rozsáhlá dvoupodlažní jídelna se díky chytrému dispozičnímu uspořádání proměňuje v posluchárnu s jevištěm nacházejícím se v menší tělocvičně. Další prostor pro pořádání akcí nabízí venkovní terasa se schodištěm, které využívají i učitelé během výuky v odborných učebnách v přízemí. Ke společenským účelům v případě potřeby poslouží i dvě tělocvičny, venkovní sportoviště nebo školní (a současně i obecní) knihovna. Poslední jmenovanou mohou žáci navštěvovat i během výuky.

Materiálovou dominantu celého interiéru tvoří dřevo. Najdete jej nad vstupním vestibulem, jídelnou i na obkladech stěn, nábytku, parapetech i již zmiňované venkovní fasádě. Žákům předává hřejivou atmosféru bezpečí domova, která je zklidňuje. Zároveň stylem dětských kreseb slouží jako orientační systém. Autoři projektu mysleli samozřejmě i na udržitelnost. Školu proto navrhli jako energeticky pasivní, disponuje také vlastním systémem sběru dešťové vody. Tyto faktory v rámci architektonické soutěže přirozeně vedly právě k získání ocenění v kategorii šetrných staveb.

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení