Tipy a rady

Jak vybrat správnou postel? Poradíme vám.

14. 8. 2021
Tipy a rady

Zařizujete si ložnici a přemýšlíte nad tím, jakou postel a matraci vybrat? Jedno zlaté pravidlo říká, že investice do spánku je tou nejlepší, kterou učiníte. Vždyť v posteli strávíte téměř třetinu života. Existuje nepřeberné množství postelí z nejrůznějších materiálů, různých velikostí, výšek i tvarů. Jak si ale z tak širokého výběru dokážete vybrat tu správnou přímo pro vás? Abyste při nákupu nešlápli vedle, přečtěte si následující rady.

Kvalitní zpracování je stejně důležité jako design


Základem každé postele je samozřejmě rám lůžka neboli korpus, rošt a také matrace. Možná to zní dost technicky, ale ve skutečnosti je to velmi prosté. Všechno do sebe musí pasovat. Konstrukce postele musí být zpracována kvalitně nejen proto, aby vám dlouho vydržela, ale také proto, aby nevrzala a zaručila vám co nejkvalitnější spánek. Robustní spoje zajistí lůžku vertikální i horizontální stabilitu i pevnost. Zároveň by ale postel měla působit esteticky. Je to nábytek jako každý jiný, a proto se při výběru zaměřte i na její design a zda se vám do ložnice bude hodit. 


Ten správný rozměr


V první řadě je důležité brát v potaz rozměry postele - výšku čela, výšku ložné plochy, jež tvoří výška rámu postele, výšku roštu a samozřejmě i výšku matrace. To vše má vliv na to, jak pohodlně večer budete ulehat a jak se vám ráno bude z postele vstávat. 

Dvojlůžko nebo jednolůžko?


Jaká je tedy správná velikost postele? Obecné pravidlo říká, že aby bylo lůžko pohodlné, mělo by být minimálně o 20 až 25 cm delší než vaše výška. Tak budete mít dostatek prostoru pro hlavu i chodidla. Lehací plocha by měla být ve výšce 40-50 cm. Pokud pořizujete postel pro starší osoby, doporučujeme ke standardní výšce ještě aspoň 10 cm přidat. V případě, že si chcete pořídit jednolůžko, jeho obvyklé rozměry činí 90x200 cm, pro dvojlůžko bývají rozměry 160x200 cm nebo 180x200 cm. Při pořizování postele mějte na paměti, že nejde o rozměry postele, ale ložné plochy. Velikost matrace je proto s těmito rozměry totožná. 

Jaký materiál zvolit? 


Dřevo je materiál, který nejvíce vydrží a s přibývajícími léty ještě zkrásní. Záleží ale také na tom, z jakého dřeva je lůžko zhotoveno. Postele z měkkého dřeva, jako je smrk, modřín nebo borovice mají krásnou kresbu dřeva a také jsou cenově dostupné. Spíše se ale hodí na chatu nebo chalupu, tedy pro příležitostné spaní, jelikož jsou o něco méně odolné než postele z tvrdého dřeva. Naopak postele z tvrdého dřeva jako buk, dub, ořech či třešeň jsou velmi odolné a vydrží vám desítky let i při každodenním užívání. Rovněž jim nevadí ani rychlé střídání teplot a odolávají i větší vlhkosti. Třeba postel SIRI od značky Novamobili zapadne do každého interiéru. Nohy a rám jsou vyrobeny z dubového dřeva, které si i po desítkách let intenzivního užívání zachovávají svou funkčnost. 

Postele z lamina vyrobené z dřevotřísky a zalaminované fólií s dezénem dřeva nebo jakýmkoliv jiným vzorem jsou velmi levné a snadno udržovatelné. Jenže dlouho nevydrží a také nejsou příliš stabilní. V případě, že si chcete lůžko z dřevotřísky pořídit, řiďte se tloušťkou lamina, která by se měla pohybovat mezi 32-36 mm. Postel by také měla mít pevné rohové spoje a středové podpěry. Levnější verze lamina se rychle opotřebují a neodolají vlhkosti. Avšak například elegantní a kvalitní postel BEND BOX vyrobená z tvarované dřevotřísky a potažená melaminovým povrchem vám rozhodně vydrží déle, než byste možná čekali. Další skvělou variantou je postel VELVET, která je zhotovena s důrazem na každý detail.

Kované postele často bývají skutečným designovým skvostem. Železo ve spojení s masivním dřevem vytváří jedinečný vzhled a zároveň odolává zubu času. Kovové postele jsou vyráběny z profilovaných plechů a dutých trubek. Díky tomu je postel relativně lehká a můžete ji libovolně přesouvat. Oblíbená bývá i kombinace kovového rámu postele a dřevěných nohou. S velmi moderní postelí DAVIS rozhodně nešlápnete vedle. Je komfortní, pohodlná a vzhledově nadčasová. 

Čalouněné postele se nejčastěji vyrábějí z lamina, které se velmi dobře udržuje. Tento typ je charakteristický tím, že je lůžko i čelo postele potažené textilií, kůží anebo koženkou. Tyto postele často bývají velmi variabilní, mívají úložný prostor a dokonce si můžete zvolit i skladbu lehací polohy. Výbornou variantou může být neuvěřitelně komfortní postel LONDON, která je charakteristická zajímavým systémem otvírání úložných prostorů. 

Tři důležité faktory na závěr


Pevnost


Materiál, ze kterého je postel zhotovena, musí být pevný a stabilní. Taktéž dbejte na pevnost samotných spojů, ty ovlivňují životnost lůžka nejvíce.

 

Vzdušnost


Čím menší bude vzdušnost postele, tím nižší bude její životnost. Zejména v letních měsících se člověk nadměrně potí i při spánku, proto je nutné při výběru postele brát ohled i na tuto skutečnost. Ideální jsou proto postele bez úložného prostoru a na vyvýšených nohách.


Pohodlnost


Nejen výška postele ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Důležitý je i výběr vhodných roštů. Vybírat můžete ze čtyř druhů, kdy laťkové jsou zhotoveny z pevných desek a mezery mezi nimi činí 5 cm. Pevné lamelové zase šetří matraci, protože ji na rozdíl od těch laťkových tolik nestlačují, a také se lépe přizpůsobují našemu tělu. Pokud chcete mít možnost zvednout dolní nebo horní část roštu, doporučujeme vám lamelové polohovací rošty. Poslední možností je motorový polohovací rošť, který je vhodnou variantou zejména pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko. Odpadá zde totiž relativně složitá manuální práce s nastavováním roštů.

Zdroj fotografií: Novamobili, archiv firmy Alax, Noctis


Autor článku: Michaela Dočkalová

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení