Tipy a rady

Jak vybrat jídelní židli vašeho srdce

23. 10. 2020
Tipy a rady

Zamyslete se, kolik času strávíte na své jídelní židli - nedělní obědy v rodinném kruhu, romantické večeře se svou drahou polovičkou, ranní hektické snídaně nebo třeba půlnoční svačinky. Pro řadu lidí je stolování rituálem a k němu by neměl chybět nábytek, který milujete. O jídelních židlích, materiálech a designu si s námi popovídala úspěšná architektka Petra Indruchová.

Už jste někdy vybírali židli?

Kdo si tohle prodělal, zjistil jak nesnadný je to úkol. Vybrat z tolika možností materiálů, velikostí, barev a typů. Jenom na našem e-shopu najdete kolem 8 000 různých typů židlí ve více než 500 tisíc materiálových variantách. Jak se v tom zorientovat?

S totuto otázkou se nám rozhodla poradit Petra Indruchová. Petru monozí znáte z různých televizních pořadů a časopisů, které se zabývají bydlením a designem. Petra je nejen úspěšná architektka, ale také výjimečný člověk. Pomůže nám se podívat na tuto problematiku se zkušenostmi z praxe a nastíní kritéria, které bychom při výběru měli určitě zohlednit.

Tak pojďme na to!

Co bychom měli vědět předtím než se pustíme do výběru?

,,Začínám vždy tím, že si řeknu, co od židle očekávám, důležité je uvědomit si, jak dlouho a jak často na židli budeme sedět. Výběr bude jiný, pokud ji používáme pouze u nedělního oběda nebo na židli třeba denně strávíme dvě tři hodiny,” říká Petra Indruchová. 

Vybírat hlavou nebo srdcem?

,,Osobně dávám přednost pohodlí, protože jídelna je u nás nejdůležitějším místem, kde trávíme opravdu hodně času. Často doma také pracuji, a protože nemám kancelář, sedávám u jídelního stolu."

,,Pokud navrhuji interiér, vždy si o preferencích povídám s klienty a jsem ráda, pokud vybíráme srdcem a hlavou zároveň. Pohodlí je jistě velmi důležité. Ale nesmíme zapomínat ani na další věci: velikost, materiál, barva, tvar, zkrátka to, jak židle zapadá do celého interiéru."

 A co styl, značka, materiál ?

,,Mám ráda nadčasový design, ale rozhodně nesmí být nudný. Z materiálů mám nejraději polstrované židle, které poskytují největší pohodlí a barevnou rozmanitost. Miluji Itálii – propojení designu a pohodlí totiž umí skvěle. Například značka MIDJ je pro mě srdcovou záležitostí již mnoho let – v poslední době jsem si oblíbil také výrobky od firmy Scab. Spíše než po značkách se ale dívám po jednotlivých kouscích," říká Petra.

Držíte se spíše tradičního stylu nebo ráda experimentujete?

,,Ráda experimentuji. Pokud mají židle nějaký společný prvek - materiál, barvu, nějaký detail, vypadá to skvěle. Mám také ráda kombinování. A nejen značek a designérů, ale i barev a materiálů."

Jaké materiály jsou nenáročné na údržbu a jaké naopak vyžadují velkou péči?

,,Nejsnáze se udržují kovové a plastové povrchy, které se dají umývat i mokrou cestou a jsou většinou dost odolné. Naopak nejsložitější je to s látkami, i když na trhu už existují látky odpuzující nečistoty, voděodolné látky a podobně. Vždy je potřeba zvážit, jaká zátěž židli čeká a vyhodnotit nejlepší materiálové provedení."

Potřebuji židli do restaurace, bude se můj výběr lišit? 

Židle v restauracích bývají z důvodu snazšího uskladňování většinou stohovatelné. Každý model židle, u které se předpokládá vysoká zátěž, by měl projít řadou testů a ideálně obdržet certifikát, který toto využití posvěcuje.

Židle jsou jako boty - nemusí vám sedět.

Podle Petry mívají například vysocí lidé problém s nízkými opěrkami zad, které jim končí pod lopatkami.  Lidé menšího vzrůstu si nejčastěji stěžují na nepohodlnost područek, které jsou pro ně příliš vysoké nebo na velkou hloubku sedu, kdy se nemohou pohodlně opřít. Existuje ale mnoho židlí, které obstojí u většiny proporcí. Kouzlo je hlavně ve správné proporci samotné židle, ve sklonech a tvarech. Nejlepší rada ale zní: pokud to lze, zkuste si židli „osedět“.

Židle jako investice

,,Myslím si, že židle je ve většině domácností nejvíce používaný kousek nábytku. Ne nadarmo se říká: „kdo má židli, ten bydlí“. Může vytvořit dekorační prvek v jinak nadčasové jídelně, dokreslit atmosféru, zcela změnit vzezření místnosti… Důvodů, proč investovat do kvalitní jídelní židle, je nespočet. Pokud ale jíte tak rádi, jako Petra, nepotřebujete vyjmenovávat ani jediný. 

,,Většinou se cena jídelních židlí pohybuje kolem 8-10 tisíc za kus. Za tuto cenu očekávám kvalitní zpracování detailů, dobrou ergonomii, příjemný vzhled a trvanlivost. Musíme si uvědomit, že židle je dosti namáhaným kouskem domácnosti, a tedy je vhodné investovat do kvalitního provedení," dodává Petra Indruchová.

Tak si to shrňme, jak tedy poznám židli, která jde vhodná pro každodenní sezení? Co by jí nemělo chybět?

,,Měla by vyhovovat naší ergonomii, mít na omak příjemný materiál a v neposlední řadě se nám musí líbit, protože i když by byla sebepohodlnější, nikdo se s chutí neposadí na židli, která se mu nelíbí."

Pořád si nejste jistí, kterou židli zvolit?

Věříme, že Vám Peti rady při výberu židlí pomohou. Kdyby přeci jen vznikly nejasnosti a dotazy, nebo potřebujete mít jenom jistotu, klidně se na nás obraťte. Není problém na základě fotografie Vašeho interiéru, udělat pár návrhu židlí, které si pak k nám můžete přijít vyzkoušet.


Obraťte se na náš tým odborníků a pojďme vytvořit designový prostor, ve kterém se budete cítit skvěle. 

Kým je Petra pro nás?

Peťa není jen mediální celebrita. Je to hlavně osobnost. Člověk, který se umí radovat ze života a hlavně ze své práce. Tvořit s Petrou je potěšení, protože ona to dělá s láskou. Peťa je pro nás spolehlivým parťákem a hlavně přítelkyní, se kterou se vždy rádi setkáváme.

Je milá, veselá, přátelská, citlivá, kreativní a laskavá.

Omlouváme se. Vypadá to jako reklama na Petru, ale my musíme, ona je prostě skvělá. :-)

Zdroj fotografií: archiv firmy Alax

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení