Víte, jak správně vybrat osvětlení do domácnosti?

30. 6. 2021Tipy a rady

Na první pohled to nemusí vypadat jako žádná věda, přesto je ale zapotřebí nad výběrem osvětlení trochu zapřemýšlet. Věděli jste, že jedna lampa do pokoje většinou nestačí? Nebo že do ložnice je třeba zvolit světla podle teploty chromatičnosti? V následujícím článku vám poradíme, jak vybrat osvětlení do všech místností v domě či bytě.


V obývacím pokoji jen jedno světlo nestačí


V této společenské místnosti pravděpodobně býváte nejvíce času a také v ní nejspíš sledujete televizi. Možná tu máte i pracovní stůl s počítačem. Modré světlo, které elektronika vyzařuje, ničí vaše oči a často bývá i příčinou toho, proč v noci špatně spíte. Proto je zapotřebí modré světlo vyvážit vhodným osvětlením, tedy teplou bílou, pod kterou se skrývá světlo s nádechem žluté barvy. Jen centrální závěsné svítidlo pro celý pokoj nevystačí. Poblíž pohovky, odkud sledujete televizi, byste proto měli mít umístěnou lampičku s výkonem 5 až 7 wattů, která je při sledování televize mnohem příjemnější než velké světlo. Při instalaci lampy si ale dejte pozor, aby se osvětlení neodráželo v televizi. Pokud máte malý obývací pokoj a chcete ho opticky zvětšit, můžete použít několik světel, která namíříte do stropu nebo jimi nasvítíte police, obrazy či fotografie visící na zdech. 


Ať už sledujete televizi nebo si chcete číst, stojací lampa Platan vám poskytne veškerý komfort, který v obývacím pokoji potřebujete. Máte-li v obývacím pokoji pracovní koutek, jistě oceníte lampu Job s kovovým ramenem, které vám usnadní manipulaci při správném směrování světla. Díky tomu, že je kompletně pohyblivé, ho můžete otáčet a ohýbat, jak potřebujete.

V ložnici si dejte pozor na barevný tón osvětlení


I v této místností trávíte mnoho času, ideálně osm hodin denně. Proto by zde neměla být instalována stropní svítidla, která vás mohou při ležení oslňovat. Lepší variantou jsou nástěnná světla nebo stojací lampy s mléčným sklem, které umí světlo rozptýlit. Osvětlení zvolte opět v teplé bílé. Chladné odstíny vzbuzují pocit, že je den, a uměle vyvolávají bdělost. Vybírejte zejména podle takzvané teploty chromatičnosti, která charakterizuje spektrum bílého světla. Řešením může být osvětlení s bílou barvou od 2700 do 3000 Kelvinů. Do této místnosti se také hodí svítidla, která nabízejí možnost stmívání. Rádi si v posteli čtete? Pak si pořiďte polohovací lampičku, kterou můžete nasměrovat přesně tam, kam potřebujete.


Máte v ložnici šatnu? V tomto případě ještě vezměte v potaz, že tlumené světlo nebude úplně ideální variantou. Můžete ho ale vyměnit za vhodnější, intenzivnější osvětlení, nebo tlumené světlo doplnit takovým, které bude nejen intenzivnější, ale také nebude zkreslovat barvy. Mělo by tedy mít vysokou hodnotu CRI (index věrnosti podání barev). Lze ho tak používat jen v případě potřeby.

V dětském pokojíčku nezapomeňte na orientační světlo


Malé děti si hrají zejména na podlaze a tomu je nutné přizpůsobit osvětlení. To by proto mělo být intenzivní a mělo by osvětlovat všechna zákoutí dětského pokojíčku. Vhodné je i osvětlení s možností regulace intenzity. Jakmile dítko povyroste, jednoduše intenzitu osvětlení snížíte a zaměříte se například na lepší osvětlení pracovního stolu. 


Není na škodu vybavit dětský pokojíček také tlumeným orientačním světlem s teplejším barevným nádechem, které dětem umožní lépe usnout v případě, že se bojí tmy. Světlo ale v žádném případě spánek dětí nenaruší. Jako orientační světlo může posloužit nástěnná ATLANTA vytvořená českou firmou Rendl Light Studio. Nepřímé osvětlení vznikající odrazem od stěny najde využití nejenom v dětské místnosti, ale také na chodbě či v ložnici.

Do kuchyně a jídelny patří minimálně tři svítidla


Jestliže máte kuchyň spojenou s jídelnou, myslete na to, že byste sem měli umístit alespoň tři možnosti osvětlení. Jedno světlo umístíte na strop, druhé světlo slouží k lepšímu osvětlení kuchyňské linky a třetí by mělo směřovat kolmo na jídelní stůl. To však nesmí oslňovat, proto vybírejte takové, které má mléčné sklo. Závěsný lustr, který se pro osvětlení jídelního stolu hodí nejlépe, by měl být umístěn padesát pět až šedesát centimetrů od desky stolu. Pokud hledáte vhodné svítidlo nad váš jídelní stůl, rozhodně neuděláte chybu svítidlem L002 od italského dua Alberta Basaglii a Natalie Rota Nodari, či minimalistickou lampou CUPOLE, kterou vytvořil designér Giò Colonna Romano.


Při výběru osvětlení kuchyňské linky myslete na to, že by mělo věrně reprodukovat barvy a mělo by být v chladnějších odstínech bílé, neboť právě tyto odstíny pomáhají udržet pozornost. 

Koupelnu vybavte odolným světlem v denní bílé


Zejména ženy jistě dobře vědí, jak těžké je nalíčit se, když v koupelně máte pouze jedno hlavní světlo a jednu sotva svítící žárovku nad zrcadlem. Do koupelny proto zvolte nejenom osvětlení, které odolá kapkám vody a páře, ale také myslete na to, že menší zrcadla osvětlujeme z levé i z pravé strany, aby nedošlo k tomu, že vám bude světlo na obličej házet rušivý stín. V případě, že máte velké koupelnové zrcadlo, neobejdete se bez třetího zdroje osvětlení, které umístíte nad zrcadlo. Při výběru koupelnového osvětlení dbejte především na jeho kvalitu, mělo by disponovat určitým stupněm krytí, v tomto případě alespoň IP44 a vyššího. Do koupelny se také hodí spíše chladnější odstín světla, v obchodech se často prodává pod názvy denní bílá nebo přirozená bílá, které evokují denní světlo. Ocení ho jak muži při holení vousů, tak ženy při líčení. 

TIP ALAXU: Tři tubusové reflektory z matného kovu nejenomže vypadají elegantně, ale také jsou velmi účelné. Lze je nasměrovat tam, kam potřebujete. BOGARD III proto najde využití nejenom v koupelně nad zrcadlem, ale i v jiných částech domu.

Osvětlení chodby a předsíně přizpůsobte ostatním místnostem


Příliš slabé světlo v chodbě nebo předsíni znamená, že vaše oči při přechodu z těchto prostor do další místnosti zažívají příliš velký šok. Je zapotřebí zvážit, jak silně osvětlené máte ostatní místnosti v domě a pak vybrat vhodné osvětlení do chodby a předsíně v takové intenzitě, aby přibližně odpovídalo ostatním světlům, nebo aby mělo jen o trochu nižší intenzitu. Máte v předsíni botník nebo šatní skříň? Namiřte světlo také na tyto kusy nábytku. K tomuto účelu můžete využít bodové světlo GLOSY II s lesklými kulovitými stínidly, jež namíříte přesně tam, kam budete chtít. Předsíň či chodbu můžete také doplnit lampou CRYSTAL MOON DIAM, připomínající křišťálovou kouli.

NOVÝ WEB - CHYBY, RADY ZDE