Bytu na pražském Žižkově dominuje něžně hravá kuchyně a multifunkční pódium
Dva hlavní bloky, dřevěný a růžový, definují malý byt v přízemí činžovního domu a vedou spolu kreativní dialog prostorové koncepce a funkčnosti. Ateliér Neuhäusl Hunal reinterpretoval původně nevhodně řešený půdorys a pro svého kamaráda architekta navrhl jedinečný interiér. Hlavní roli hraje vizuálně minimalistická platforma, která ovšem ukrývá štědrou úložnou kapacitu a slouží jako ložnice i obývák zároveň.
Mistři prostorových konceptů, David Neuhäusl a Matěj Hunal, stísněnému žižkovskému bytu vdechli moderního ducha, sjednotili dispozice a zajistili mnohem lepší světelnost. Vzdávají poctu praktické jednoduchosti se svěžími prvky. Z původní kuchyně, jídelny a ložnice vznikla velkorysá obytná plocha. Spojení těchto místností přineslo nejen více denního světla díky přístupu ze dvou směrů, ale také posílilo kontakt s okolní zelení na dvorku ve vnitrobloku. Půdorys koupelny, toalety a vstupní chodby se téměř nezměnil, ale i tyto místnosti dostaly nový facelift. Celková metamorfóza dispozic nyní dává mnohem lepší logiku a splňuje nároky současného života.
Hlavní pokoj funguje jako kuchyně, jídelna, obývák, ložnice i šatna zároveň. Vznikl odstraněním příček oddělujících tři menší pokoje. Kraluje mu neformální vyvýšené pódium z březové překližky. V jeho rámci je zakomponováno lůžko, ze kterého se nabízí výhled do zeleně za oknem. Šatní skříně, police i zásuvky obsahují spoustu úložného prostoru. A když majitel potřebuje usadit hosty, platforma slouží i jako lavice, k níž lze přisunout jakýkoli stůl nebo stolek.
Růžovo-dřevěná symfonie
Jako protipól hřejivé a vzdušné kresby dřeva architekti vybrali růžovou barvu nábytku i obkladů. Něžný odstín plyne prostorem kuchyně, chodby i hygienického zázemí jako zdůraznění jejich obslužného charakteru. Dekor břízy se pak opakuje i na botníku a vestavěné skříni u vstupu, jež nahradila dveře do původní ložnice. Přímé linie harmonizují novodobá kulatá zrcadla a svítidla, zatímco krása původních dveří, zárubní i okenních rámů byla zachována.
Progresivní ateliér Neuhäusl Hunal opět ukázal, že interiérový design není pouze o estetice, ale zejména o nalezení balancu mezi smysluplným a vizuálně dokonalým řešením. I k omezené ploše lze přistupovat velkoryse, citlivě a kreativně. Osobitý rukopis studia také najdete v karlínském podniku Kro Bistro & Bar, asijské restauraci AN Bistro & Cafe nebo projektu Alma.