Datong Art Museum: Umění ukryté v pyramidách
V Číně vzniklo něco skutečně monumentálního a nevídaného. Jen stěží byste na první pokus uhádli, že budova skládající se ze spousty osvětlených jehlanů v sobě ukrývá moderní umění. Pojďte se s námi podívat na nově otevřené Datong Art Museum, které první návštěvníky přivítalo speciální výstavou věnovanou olejomalbám tuzemských umělců.
Celý kulturní komplex Datong Art Museum čítá hned čtyři hlavní budovy nacházející se na náměstí Datong New City. Právě to se poslední dobou stává centrem kreativního průmyslu celého regionu. Studio Foster + Partners, které budovy navrhlo, se inspirovalo řadou vzájemně propojených pyramid, které vystupují ze země. Právě do podzemí jsou totiž prostory galerie zapuštěny. V prostorách se ovšem kromě výstav rovněž konají vzdělávací akce, jako jsou workshopy, besedy, konference a přednášky. Jejich součástí je i mediální knihovna, archiv, umělecké sklady a dětská galerie zalitá slunečním světlem prosvítajícím skrz vysoká okna.
Větší než fotbalové hřiště
„Muzeum je koncipováno jako sociální centrum pro lidi. Je to jakýsi městský obývací pokoj pro Datong, který spojuje lidi, umělce a umění v prostoru, v němž mohou interagovat,“ prozradil Luke Fox, vedoucí studia Fosters+Partners. V samém srdci muzea se nachází Grand Gallery neboli Velká galerie s flexibilně navrženým výstavním prostorem, který pojme skutečně obří umělecká díla i performance umělců. Na výšku měří třicet sedm metrů a na šířku zabírá téměř osmdesát metrů.
Samotné cesty k muzeu představují diagonály vsazené do okolního terénu. Ke vstupu se dostanete přes klikatící se sekvenci ramp, které vedou dolů na otevřené zapuštěné náměstí. Na něm najdete taktéž amfiteátr, jenž tvoří nádherný prostor pro pořádání venkovních představení. Jakmile do muzea vstoupíte, dostanete se do mezaninu, který odhaluje velkolepý pohled na Grand Gallery, společenské srdce muzea. Za zmínku ovšem stojí i výstavní prostory rozmístěné po obvodu areálu.
Celý komplex tvoří čtyři střešní pyramidy, jež se vzájemně propojují a směřují ven směrem ke čtyřech rohům náměstí Datong New City. Na vrcholu pyramid se nacházejí střešní světla, díky nim je interiér světlý a útulný. Střechu nechali architekti zhotovit z oxidovaných zakřivených ocelových plátů, které dobře odvádějí vodu a zároveň jsou velmi kvalitní. Jejich lineární uspořádání pak akcentuje tvar pyramidové střechy. Vysokopodlažní světlíky využívají severní a severozápadní orientace budovy a těží z přirozeného světla, které poskytuje v kombinaci s promyšleným umělým osvětlením optimální prostředí pro vystavování uměleckých děl.
Za zmínku stojí i to, že v celém komplexu nenajdete jediný sloup. To byl ovšem architektonický záměr. Designéři chtěli vytvořit obří prosvětlený prostor bez jakýchkoliv rušivých elementů. Zároveň si kladli za cíl zprostředkovat několik menších, avšak velmi důmyslně vyřešených specifických výstavních prostorů podél stěn budovy. Architektonické studio ovšem rovněž muselo brát v úvahu okolní budovy a krajinu, proto se rozhodlo pro zapuštění budovy do nového náměstí tak, aby vyvažovalo celkovou kompozici územního plánu a zároveň maximalizovalo vnitřní objem. Zapuštěním do země ovšem studio dosáhlo také snížení spotřeby energií.
V noci pak budova působí jako středobod celého regionu, jako maják nové kulturní čtvrti, která se dozajista nesmazatelně zapsala do architektonického světa jedenadvacátého století. „Navrženo pro budoucnost,“ komentuje v krátkosti Fox své mistrovské dílo. „Doufáme, že se muzeum stane centrem městského kulturního života,“ dodává.
Kdo jsou Foster + Partners?
Kulturní komplex je dílem studia Foster + Partners, které se zabývá především udržitelnou architekturou, urbanismem, inženýrstvím a designem. Bylo založeno v roce 1967 Normanem Fosterem a nyní disponuje kancelářemi po celém světě. Jejich spolupracovníci a zaměstnanci jsou lidé nejrůznějších etnik a kulturních společenství. Ostatně takové jsou i jejich projekty – rozmanité, vyvážené a vždy nadmíru výrazné.