Umělec, který chce design zpřístupnit široké veřejnosti. Představujeme Vám Karima Rashida!

8. 9. 2021
Osobnosti

Karim Rashid je jeden z nejznámějších a nejproduktivnějších designérů současnosti. Navrhl přes 3000 designů produktů, získal přes 300 ocenění a působil ve více než 40 zemích. Časopisem Time byl označen za nejslavnějšího průmyslového návrháře v celé Americe. Za své poslání považuje přiblížit a dopřát designové řešení široké veřejnosti.

Pro inspiraci nechodí daleko


Ač se může na první pohled zdát, že se svou světoběžnickou povahou bude Rashid hledat inspiraci v dalekých krajinách, jeho největší múzou je jeho otec, který byl renesančním tvůrcem a Rashid ho odmalička viděl každý den tvořit. Navrhoval nábytek, šil jeho matce šaty, maloval plátna, navrhoval kulisy pro televizi a film a neustále je bral do muzeí. Už tehdy se v Karimovi nejspíše probudil velký umělec. Vedle toho obdivuje Rashid také tvorbu Andyho Warhola, Rodčenka, Picassa, Caldera, Corbusiera, Dec Chirac, YSL, Halstona a mnoho dalších pluralistických umělců.

Na pomezí minimalismu a výstřednosti


Rashid svoji nekonečnou kreativitu zvěčnil například v kolekci PAL, kterou vytvořil pro španělskou značku Vondom. V této řadě naleznete židle, sedačky, stoly i květináče, které díky jednotnému materiálu ze 100% recyklovaného polyethylenu působí minimalistickým dojmem, avšak jejich netradiční futuristické tvary dělají z produktů výstřední kousky. Pro Rashida je funkčnost a minimalismus zásadní, ale zároveň chce lidi rozpohybovat a vytvořit nábytek, ve kterém se budou cítit dobře. Tento přístup k designu nazývá „smyslový minimalismus“ a řídí se jím i u jedinečné kolekce PAL.

Hravá všestrannost


Jednoduchost, rafinovanost a hravá elegance. I takové modely má Rashid ve svém rozsáhlém portfoliu. Zmíněné charakteristiky ztělesňují křeslo BLOSS a sedačka BLOSSY, které se hodí do interiérů i exteriérů a jsou vhodné na každou příležitost od zahradních oslav až po formální jednání v kancelářích. Tím však multifunkčnost této řady nekončí. Křeslo se sedačkou jsou dostupné rovněž ve svítící variantě, a tak tvoří i lehké osvětlení a designový doplněk pro teplé letní večery u bazénu. Rashid tuto kolekci navrhl pro italskou značku Slide, do jejíž koncepce všestrannosti skvěle zapadá.

 

 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení