Tipy a rady

I malý byt může vypadat prostorně a elegantně. Stačí vědět, jak na to!

6. 8. 2021
Tipy a rady

Rádi žijete ve městě, ale vadí vám, jak je váš malý byt stísněný? Podívejte se s námi, jak získat více prostoru v garsonce či menším bytě pomocí těchto nápadů na design, uspořádání jednotlivých prvků a nábytku. Bez ohledu na váš preferovaný styl nebo rozpočet pro vás máme tipy a triky, které můžete vyzkoušet.

Opticky rozšiřte prostor


Základním pravidlem, jak se ve svém malém obydlí necítit příliš stísněně, je opticky rozšířit prostor jednotlivých místností. Toho se dá docílit několika způsoby. Jedním z nich je zakomponovat do prostoru zrcadla, která odráží světlo, a nejlépe je pověsit na zeď, aby nezabírala cenné místo. Můžete využít například luxusní zrcadlo CHRISTINE, které je zároveň originálním uměleckým dílem a designovým doplňkem, jež vdechne prostoru osobitý vibe. Dalším tipem pro optické rozšíření je situovat nábytek co nejvíce ke zdi. Střed místnosti se tak otevře a umožní více pohybu a příjemné volnosti. Každá pravidla však mají výjimky a těmi jsou v tomto případě polootevřené kousky nábytku, které můžete dát do středu pokoje, čímž vytvoříte z jedné místnosti dvě, aniž by zadržovaly světlo. Tento trik je vlastní například knihovně CHARLOTTE se stropním upevňovacím zařízením, která díky velkým rozměrům poskytne úložný prostor pro mnoho knih a dalších dekorací a zároveň umožní trochu soukromí. V neposlední řadě udržujte design lehký a vzdušný s neutrální barevnou paletou. Použití béžové, slonovinové a dalších tlumených barev na stěnách a nábytku zabrání tomu, aby váš prostor působil stísněně.

Zbavte se zbytečností a zkuste zakomponovat špetku minimalismu


Čisté linie a nulový nepořádek jsou základními prvky minimalistické garsonky. Přílišné zdobení zmenší váš už tak malý obytný prostor, a proto je ideální do něj zakomponovat tento moderní bytový styl. Zbavte se zbytečností a ponechte si pouze praktické věci a kousky, které vám přináší každodenní radost. Ideální je do jinak poměrně neutrálního prostoru zařadit pár výrazných prvků, které prostor rozzáří a zároveň odpoutají pozornost od malých rozměrů.

Využijte zdí


Ve chvíli, kdy dojde místo na podlaze, je třeba začít využívat i vertikální prostor. Stěny jsou ideálním prostředkem, jak získat další úložný prostor bez jakéhokoli omezení v pohybu. Hlavním prvkem tohoto způsobu uspořádání věcí jsou police, které mohou zároveň tvořit designový doplněk. Naším tipem je například bíle lakovaná kovová police SKY LINE, která ztvárňuje jednoduchý a čistý design v každé domácnosti. Modulová sestava umožňuje vytvářet si vlastní kompozice a přizpůsobit tak velikost potřebám dané místnosti. Velmi praktickým nástěnným kouskem je rovněž lampa JOB. Tu lze jednoduše připevnit ke zdi, a tak nezabírá téměř žádný prostor. Její velkou výhodou je také kovové rameno, díky kterému se lampa může směle pohybovat a posvítit tak na místo, kam je to zrovna potřeba, čímž eliminuje nutnost několika dalších osvětlení či jeho složité přemisťování.

Investujte do rozkládacího nábytku


Alfa omega pohodlného bydlení v malém bytě je rozkládací nábytek. Především pak ten, který zabírá nejvíce místa. Pakliže se ve vašem skromném příbytku často setkáváte s přáteli či rodinou, je velký stůl téměř nutností. Není však potřeba, aby u vás strašil neustále. Ideálním řešením je pak například rozkládací stůl ETICO, ze kterého během chvíle vykouzlíte prostor až pro 12 lidí. Ve složeném stavu se poté se svými malými rozměry vejde téměř kamkoli. Dalším nábytkem, který si žádá mnoho místa, je postel. Tu můžete pořídit s praktickým úložným prostorem, nebo využít možnost rozkládací pohovky, která nejen sníží rozměry na minimum, ale přes den plní důležitou funkci sedačky a je tak dokonale multifunkční. Jednou z těch nejpraktičtějších je designová rozkládací pohovka UNFURL, která potěší nejen návštěvy, ale díky své pohodlnosti jí můžete využít i na každodenní spánek.

Zdroj fotografií: Innovation, Unsplash, archiv firmy Alax

Autor článku: Karolína Bouzková

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

více informací & nastavení