Správná péče o nábytek

Dáváte si záležet na výběru každého kousku nábytku? Kupujete jej s přesvědčením, že vám bude sloužit desítky let? Aby tomu tak bylo, připravili jsme pro vás několik doporučení, jak se starat o různé typy povrchu a čemu se naopak vyvarovat. Obecně lze říci, že nábytku nedělají dobře škodlivé vlivy, jako je blízkost topných těles, přímé slunce a vlhké prostředí. Rozhodně nepřehlížejte ani malé závady, jako jsou povolené šroubky, včasným upevněním můžete předejít většímu poškození. Na výrobky s takto zanedbanou péčí se nevztahuje záruka, stejně jako na další vady výrobku, které vznikly běžným opotřebením, nevhodným uskladněním, vlastní přepravou, manipulací, neodbornou montáží u spotřebitele a nesprávným používáním. 

Dřevěný nábytek

Jak na základní údržbu?

  • Hledáte šetrnou cestu, jak odstranit prach z dřevěného nábytku? Vystačíte si s měkkým flanelovým hadříkem nebo jemnou prachovkou. Pro údržbu laku a odstranění nečistot sáhněte po měkkém vlhkém hadříku nebo přípravku na údržbu dřeva, např. PRONTO. 

Masivní dřevo a dýha

  • Dýha má tendenci se vysoušet, doporučujeme proto umístit nejlépe do prostředí s 32 až 35 % relativní vlhkosti vzduchu, aby nedocházelo k deformacím tvaru a povrchu dřeva. Stejné podmínky platí také pro překližku. Na povrchovou úpravu dřeva se používá UV lak nebo PU lak, tyto výrobky ošetřujte lehce navlhčeným hadříkem a leštěnkou. Nezapomeňte nakonec nábytek vytřít do sucha. Na dřevěný povrch nedoporučujeme pokládat ostré kovové ani teplé předměty, cigarety apod., může dojít k poškození, přehřátí povrchu a tím jeho následné deformaci.
  • Pokud pečujete o nábytek z kombinovaných materiálů, doporučujeme si také nastudovat, jak se starat o další materiály.

Čalouněný nábytek

Kvalita a životnost čalounění není dána cenou potahového materiálu. Závisí na složení materiálu, způsobu výroby, případně na použití speciální technologie povrchových nebo spodních úprav potahového materiálu. Potahové materiály musí snášet vysoké hmotnostní zatížení, pohyby způsobující oděry, prach, světlo, teplo nebo pot, který může být velice agresivní. Každé čalounění vyžaduje jiné přípravky a jiný způsob čištění, je proto dobré vědět, jaká péče je pro vaši sedačku nejvhodnější.


Pokud jsou součástí čalouněného nábytku oboustranné polštáře, doporučujeme je pravidelné otáčet, aby docházelo k jejich rovnoměrnému opotřebování. Opěradlové polštáře, kde se používá měkká výplň, pravidelně naklepávejte, abyste předešli tvarové deformaci. 


Nábytek nevystavujte přímému slunečnímu světlu. V tom vám pomůže například závěs, žaluzie nebo markýza. Přestože dnešní výrobky mají vysokou odolnost vůči světlu, neexistuje potahový materiál, který by dlouhodobé odolal slunečnímu záření a neměnil původní odstín.

Jak na základní údržbu?

  • Pravidelná údržba čalouněných výrobku spočívá v odstraňování povrchového prachu a drobných nečistot. Používejte výhradně vysavač o nízkém nebo středním výkonu, opatřený nástavcem na čalouněné materiály. Před použitím čisticích prostředků doporučujeme působení prostředku nejprve vyzkoušet na méně viditelném místě. 

    - LÁTKY -

    Jak na základní údržbu? 

    • Používejte pouze pH-neutrální prostředky. Při čištění, je důležité, aby se provedlo úplné vymytí čisticího prostředku (tenzidu), jejich zbytky vedou k rychlejšímu opětovnému zašpinění. Důkladné a celoplošné čištění doporučujeme přenechat specializované firmě.
    • Pokud na textilním potahu sedací soupravy vznikne skvrna, co nejdříve ji odstraňte. Pokud dojde k polití, tekutinu nejprve odsajte přikládáním čistých bílých hadříků nebo papírových utěrek. K odstranění zaschlých skvrn použijte tupý plochý předmět např. kraj ocelové lžičky. Nedojde-li k odstranění zaschlé nečistoty, místo mírně navlhčete a postup opakujte. Většinu nečistot lze potom odstranit pomocí jemné savé houby, nebo bílé čisté bavlněné tkaniny s použitím vlažného roztoku neutrálního mýdla. Nečistotu stírejte jemným tlakem krouživými pohyby, tahy směřujícími od okraje ke středu skvrny, abyste zabránili jejímu zvětšování. Textilii dočišťujte vodou tak, aby po zaschnutí nevznikly viditelné okraje čištění. Dbejte na to, aby vlhké čištění probíhalo na povrchu a nedošlo k promáčení textilie. Nakonec celou plochu vysajte vysavačem.  
    • V případě silnějšího znečištění použijte čistící prostředek na textil nebo suchou pěnu na čalounění a koberce.  
    • 1x ročně doporučujeme nechat vyčistit celé čalounění odbornou firmou s použitím neutrálního detergentu. Četnost však vždy záleží na vašem způsobu používání výrobku. 

    Tipy, Triky a Varování

    • Nenechávejte na textilii působit drsné předměty např. nýty džínů, tvrdé švy nebo drápky domácích zvířat.
    • U některých látek může vlivem tření potahu s částmi oděvů nebo různými přikrývkami docházet ke žmolkování. Vytvořené žmolky lze jednoduše odstranit speciálními odstraňovači žmolků.


    K čištění nikdy nepoužívejte:

    • Násilné metody a prostředky. Nepoužívejte ostré předměty, kartáče, brusné papíry, nevhodné pomůcky a nástroje, které by mohly výrobek nevratně poškodit.
    • Nepoužívejte prostředky obsahující benzin, trichloretylen či jiná rozpouštědla. Hrozí nevratné poškození textilie i vnitřních vrstev čalounění.

    - KOŽENKY -

    Koženka (někdy nazývaná Eko-kůže) jakožto 100% syntetický materiál, nevyžaduje speciální péči a údržbu. Můžeme říci, že zde platí podobná pravidla jako pro údržbu čalounických látek, je však vhodné pravidelně používat speciální čistící prostředky na koženku a vzít si k srdci níže uvedené tipy. 

    Jak na základní údržbu?

    • Po čištění koženky čistícími roztoky nechte čalounění před opětovným použitím důkladně vyschnout
    • Pravidelně odstraňujte povrchové prachové nečistoty lehce navlhčeným bavlněným hadříkem nebo vysavačem s nástavcem na čalounění nastaveným na nízký stupeň výkonu.
    • Zabraňte vystavení nábytku přímému slunečnímu světlu. Doporučuje se používání závěsů, žaluzií, markýz. Přestože výrobky mají vysokou odolnost vůči světlu, neexistuje potahový materiál, který by dlouhodobě odolal slunečnímu záření a nezměnil původní barevnost. 
    • Kompletní čištění a impregnaci koženkového čalounění provádějte k tomu určenými čistícími prostředky min. 2x za rok (dle intenzity užívání). Zachováte tím měkkost a prodloužíte životnost koženky.  

    Tipy, Triky a Varování

    • K čištění koženky nikdy nepoužívejte ostré předměty, kartáče, brusné papíry, nevhodné pomůcky a nástroje, které by mohly výrobek nevratně poškodit. Vyhněte se také prostředkům, které obsahují benzin, trychlorethylen či jiná rozpouštědla. Hrozí nevratné poškození syntetické usně i vnitřních vrstev čalounění.
    • Poškození je samozřejmě nejlepší předcházet. Na koženkový povrch nepatří drsné předměty např. nýty džínů, tvrdé švy nebo drápky domácích zvířat.

    - KŮŽE -

    Kůže je přírodním materiálem zvířecího původu. Aby se její krása a přirozený vzhled uchoval co nejdéle, doporučujeme o ní pečovat a dodržovat několik zásad.


    U přírodní usně dochází k daleko většímu zvlnění, než je tomu například u většiny textilií. Míra tohoto naprosto charakteristického jevu se liší u každého modelu a nelze tomu zabránit, nepředstavuje proto žádnou kvalitativní vadu. Kvalitu a životnost přírodní usně může také ovlivňovat okolní klima, působení tělesného potu (může dojít až k narušení povrchu a k odlupování usně), způsob údržby a ošetřování. U usní s vlasem je nutné udržovat doporučenou vlhkost v interiéru. 

    Jak na základní údržbu? 

    • Používejte pouze přípravky určené na ošetřování přírodní nábytkové usně (kůže).
    • Všechny čistící produkty pro ošetřování usně (kůže) vždy vyzkoušejte na skrytých místech podle návodu, abyste zjistili, jaké změny to vyvolá. Všechny produkty používejte velkoplošné ode švu ke švu, skvrny, které zasahují hlouběji do usně se nepokoušejte odstranit silným třením. Povrch by se tím mohl poškodit. 

    Plastový nábytek

    Plastový nábytek je mimo jiné oblíbený i pro svoji nenáročnost na péči. Levnější výrobky bohužel mají tendenci působením slunečních paprsků žloutnout, proto se ve výrobě používá ochranný UV lak, který ale nelze obnovit.


    Pro plastový nábytek je také charakteristické usazování nečistot do pórů umělé hmoty, nábytek proto časem šedne a nečistoty lze jen těžko odstranit. Tomu lze předejít zakoupením produktů se speciální povrchovou úpravu, která spočívá v nanesení nanokrystalů, jež zabraňují usazování nečistot na povrchu.


    I zde platí obecné pravidlo - plastový nábytek nevystavujte dlouhodobému působení vody ani vodních par, sálavého tepla a přímého slunečního tepla a UV záření. V případě reklamace nelze vztáhnout záruku na vady výrobku, které vznikly běžným opotřebením nebo nevhodným uskladněním a nesprávným používáním.  

    Jak na běžnou údžbu?

    • Lehké znečištění doporučujeme čistit papírovými utěrkami, měkkými čistými textilními utěrkami nebo houbičkou a teplou vodou, případně postačí mikrovláknová utěrka.
    • Pokud potřebujete použít čistící prostředky, doporučujeme jen tekuté nebo jádrové mýdlo bez abrazivních složek.
    • Po otírání je třeba osušit povrch savou papírovou utěrkou nebo mikro vláknovou utěrkou – zamezíme tvoření map, které vznikají nejčastěji čištěním organickými rozpouštědly ve spojení se studenou vodou a vícenásobně použitými utěrkami.
    • Nejproblematičtější místo je vždy spoj mezi deskou a hranou nebo deskou a nehraněnými částmi nábytku, zejména ze spodní strany, která stojí na podlaze. V případě, že se vám dostane voda na tento spoj, je nutné ji co nejrychleji vytřít hadříkem do sucha a vysušit.
    • Výrobek nečistěte abrazivními prostředky (brusné a leštící pasty, prášky a jiné látky schopné poškrábat plochu), organickými rozpouštědly, či jinými agresivními chemikáliemi. Nejste-li si jisti vhodností čisticího prostředku, pak jej neaplikujte nebo jej nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě.
       

    Pozor!

    Nikdy nepoužívejte: brusné nebo odírající prostředky (brusný prášek, čistící houbičky s drsnou stranou, bělicí prostředky, čistící prostředky se silnými kyselinami a silnými kyselými solemi, přístroj na čištění parou 


    Kovový nábytek

    Potěšíme vás - kov nepatří mezi materiály, které vyžadují příliš vaší pozornosti, nějakou péči si ale určitě zaslouží.


    Jak na běžnou údržbu?

    • Pokud jste si pořídili nábytek se speciální povrchovou úpravou, ulehčí vám nejen starosti. Povrchová úprava chrání nábytek proti korozi, a tak díky ní můžete nábytek nechat venku celoročně, aniž by jej poškodil vydatný déšť, či sníh a mráz.
    • Skvělým pomocníkem jsou obaly, kterými stůl a židle zakryjete a nemusíte myslet na to, že byste měli nábytek schovat. Navíc po dešti jen sundáte obal a k dispozici máte zcela suchý nábytek.
    • Ani na odstranění špíny a prachu nepotřebujete speciální přípravky. Postačí vám měkký hadřík, teplá voda, případně saponát na nádobí.
    • Pokud chcete předejít vrzání kovového nábytku, doporučujeme v případě méně kvalitního nábytku spoje jednou za sezónu promazat.
    • Péči často vyžaduje materiál, který je s kovem kombinován, například dřevo

    Laminát

    Nábytek z lamina LTD (desky z třísek pojených pryskyřicí, plošně lisované s povrchovou úpravou laminováním dekorativní folií) nevyžaduje díky svému odolnému a hygienickému povrchu žádnou zvláštní péči, povrch se všeobecně snadno čistí.  

     

    Jak na základní údržbu?

    • Prach z nábytku odstraňte čistou měkkou prachovkou, která nemá brusné účinky. Čištění provádějte běžnými saponátovými prostředky s následným vytřením do sucha. Mějte na paměti, že nejproblematičtější místo je vždy spoj mezi deskou a hranou nebo deskou a nehraněnými částmi, zejména ze spodní strany, která stojí na podlaze. V případě, že se vám dostane voda na tento spoj, je nutné ji co nejrychleji vytřít hadříkem a vysušit.
    • Výrobek nečistěte abrazivními prostředky (brusné a leštící pasty, prášky a jiné látky schopné poškrábat plochu), organickými rozpouštědly, či jinými agresivními chemikáliemi. Nejste-li si jisti vhodností čisticího prostředku, pak jej neaplikujte nebo jej nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě.
    • Výrobek nevystavujte dlouhodobému působení vody ani vodních par, sálavého tepla a přímého slunečního tepla a UV záření. 

    Umělý kámen - CORIAN®, STARON® apod.


    Stejně jako všechny dekorativní materiály, i CORIAN/STARON bude zdobit interiér velmi dlouho, pokud mu dáte správnou péči. Deska z tohoto materiálu má při instalaci saténový lesk, během používání ale většinou získá jemnější a hedvábnější vzhled. 

    Jak na základní údržbu?

    • Výhodou materiálu CORIAN/STARON, že tekutiny se do něj nemohou vsáknout, přesto je nejlepší setřít veškeré skvrny hned, jakmile se objeví. Stačí použít vlhčí hadřík a jemný čistící písek (např. CIF nebo Ajax) nebo běžné domácí odmašťovadlo. Vždy čistěte pomocí kruhových pohybů.
    • Alespoň jednou týdně poskytněte vašemu dřezu pečlivou údržbu a odstraňte všechny zbytky tuku nebo oleje pomocí odmašťovadla. Vytvořte směs tekutého domácího bělidla (3/4) a vody (1/4), naneste ji na dřez a nechte působit několik hodin třeba i přes noc. Doba působení by neměla překročit 16 hodin. Ráno omyjte povrch teplou vodou a osušte jemným hadříkem. 

    Pozor!

    CORIAN/STARON není samočistící se materiál.

    Přírodní kámen

    Přírodní kámen patří mezi oblíbené luxusní materiály, které do interiéru vnesou eleganci. Životnost závisí nejen na druhu kamene a jeho povrchové úpravě, ale hlavně na péči. Pravidelné čištění by mělo být samozřejmostí. Každý typ kamene má jiné vlastnosti. Od tvrdosti, poréznosti nebo odolnosti se pak odvíjí i péče. Například žula (granit) snese i teploty do 250 °C, můžete na ni tedy odložit i horké nádobí. Společně s křemencem, čedičem a břidlicí je odolnější i vůči agresivnějším a kyselejším čističům. Za každých okolností se ale vyhněte abrazivním prostředkům. Opatrnost i impregnace se vyplatí zvláště u oblíbeného mramoru. Je velmi porézní, proto by se jeho povrch měl uzavřít právě impregnací a následně lakem. Nesnáší kontakt se šťávami, mlékem, octem nebo třeba vínem. Podobné vlastnosti má i luxusní onyx.

    Jak na běžnou údržbu?

    • Prach a nečistoty odstraňte suchým či navlhčeným měkkým hadříkem. Můžete použít vodu, neutrální mýdlový roztok nebo speciální čističe určené na přírodní kámen. Vyhněte se abrazivním (např. čistícím pískům) a agresivním prostředkům, které obsahují kyseliny nebo amoniak a hrubým kartáčům.
    • Životnost může prodloužit ochranná vrstva v podobě impregnace, která chrání před skvrnami a absorpcí tekutin. Pokud se do ní pustíte sami, ujistěte se, že je impregnační prostředek na bázi rozpouštědla. Doporučujeme ale spíše využít profesionální služby.
    • Nepoužívejte v blízkosti kamenných desek či jiných kousků žádné ostré nebo drsné předměty a vyvarujte se i kontaktu již zmíněných chemikálií. Například kyseliny, citrónová šťáva, ocet nebo další agresivní látky mohou povrchu ublížit. Mramor, travertin nebo vápenec jsou zvláště náchylné.
    • Opatrní buďte i při manipulaci s horkými hrnečky nebo hrnci, kámen by mohl popraskat. Používejte například podložky, podtácky či jiné ochranné předměty.