Co je Martindale test a proč byste ho měli znát

Při výběru nábytku se často setkáváme s termínem Martindale, jenže co tento termín doprovázen číslem znamená? Martindale test je standardizovaná metoda sloužící k testování mechanické oděruvzdornosti textilie, jinými slovy se zkoumá to, jakou má daná textilie schopnost odolat tření. Jednotka martindale pak udává, počet cyklů odolnosti proti oděru. Test je prováděn na čalouněných tkaninách za účelem určování jejich vhodnosti pro určitý druh užívání, jeho výsledky nám prozradí, zda je je daná textilie vhodná k běžnému, komerčnímu či jen dekorativnímu užívání.

Proč je důležité znát hodnotu Martindale? 

Zejména při výběru nábytku do komerčních prostor, kde se očekává, že ho bude používat velké množství lidí, je třeba brát v potaz oděruvzdornost textílie. Často se totiž stává, že v hotelovém lobby najdeme krásné čalouněné křeslo, které ale brzy ztratí na kráse vlivem opotřebení tkaniny. Díky testu Martindale se můžete přesvědčit, že je daná látka pro vás ta pravá. 

Jak test Martindale probíhá?

Napnutá testovaná látka se vloží do stroje Martindale, kde je třena plstěnými kotouči s určitou hrubostí (připomínají šmirgl papír), který s počtem otáček a pod určitým tlakem působí na povrch látky, dokud nedojde k prvnímu poškození tkaniny, případně do doby, kdy je na látce patrná změna jejího vzhledu. Následně se kotouč zastaví a udá počet otáček (cyklů), které vykonal. 

Co nám řeknou výsledky testu?

Výsledky testu Martindale zaokrouhlené na tisíce udávají obecnou hodnotu, jakou má látka výdrž vůči oděru, na základě toho se čalouněný nábytek dále klasifikuje a určuje se jeho vhodnost pro daný typ užití.

  • Dekorativní nábytek, který je spíše na ozdobu - různé dekorativní polštáře či doplňky - disponuje většinou méně než 10 000 cykly.
  • Látky s výsledkem 10 000 - 15 000 cyklů jsou užívány k příležitostnému domácímu užití. Většinou se jedná o látky z jemných přízí, které vyžadují suché čištění.
  • Pro běžné domácí užití se udává počet cyklů mezi 15 000 - 30 000, přičemž záleží, jak moc daný nábytek využíváte. Pro sedačky, rozkládací pohovky či jiný nábytek, který je předmětem každodenního užití, se doporučuje spíše větší počet cyklů.
  • Zátěžové látky, které je možno užívat komerčně, například v hotelech, restauracích či veřejných prostorách, začínají s hodnotou 30 000 cyklů. Pro místa, kde se předpokládá velká fluktuace, se doporučuje volit nábytek s hodnotou kolem 100 000 cyklů 

ALAX WEB - CHYBY, RADY ZDE